Răzvan Marin, notă modestă! A avut o prestație mediocră în Udinese – Cagliari

Mijlocașul român Răzvan Marin a primit o notă modestă, după prestația mediocră pe care a avut-o în Udinese – Cagliari.

Răzvan Marin a fost titular în meciul pierdut de Cagliari, cu 0-2, pe terenul celor de la Udinese, fiind înlocuit în minutul 89 cu Prati.

Ce notă a primit Răzvan Marin, după prestația slabă din Udinese – Cagliari

Nu a fost un duel al românilor în etapa a noua a campionatului, deoarece portarul Răzvan Sava a rămas pe banca de rezerve a gazdelor pe toată durata jocului. Cagliari a jucat în inferioritate din minutul 30, după ce Makoumbou a primit al doilea cartonaș galben.

Răzvan Marin a primit nota 6,4 din partea celor de la Sofascore. Cel mai bun jucător al oaspeților a fost Yerry Mina (6,9), în timp ce Makoumbou, care a încasat două cartonașe galbene în 25 de minute, a primit 5,1, cel mai puțin.

„Încearcă să-și trezească echipa cu tehnica sa, pusă în practică cu lovituri libere și lovituri de colț, care nu prea au ajutat pe Cagliari”, a scris Tutto Mercato Web, care l-a notat pe român cu 5,5.

Răzvan Marin a înscris șase goluri în acest sezon, cinci fiind din penalty

Gazdele au deschis scorul în minutul 38, după ce Lucca, plecat la limita ofsaidului, a trimis mingea cu capul, în poartă, de la marginea careului mic, după o centrare de pe dreapta.

Cu 12 minute înainte de final, Davis a primit mingea la aproximativ 20 de metri de poartă, a pătruns în careu și a șutat senzațional, din cădere, sub transversală, de la 8 metri.

În urma acestui succes, Udinese a urcat, cel puțin provizoriu, pe locul 4 în Serie A, cu 16 puncte. De partea cealaltă, Cagliari se află pe 15, cu 9 puncte.

Răzvan Marin traversează un sezon bun la Cagliari, cu două goluri marcate în campionat în cele nouă meciuri în care a fost folosit. Prima dată a înscris în runda a șasea, când Cagliari s-a impus cu 3-2 pe terenul celor de la Parma, la care Man a jucat tot meciul, iar Mihăilă a fost înlocuit la pauză. Răzvan Marin a înscris în minutul 75, după o pasă primită de la Adopo.

În runda următoare, Cagliari a remizat pe teren propriu, cu Juventus, 1-1, iar internaționalul român a egalat din penalty, cu două minute înainte de final.

În plus, Răzvan Marin a înscris câte un gol în toate cele patru meciuri jucate de România în actuala ediție din Liga Națiunilor, de fiecare dată din lovitură de la 11 metri: 3-0 în deplasare cu Kosovo (a dus scorul la 2-0), 3-1 acasă cu Lituania (2-1), 3-0 în deplasare cu Cipru (a dus scorul la 2-0 în minutul 25) și 2-1 în deplasare cu Lituania (a egalat în minutul 18).

Publicat: 25 10. 2024, 23:57