Toată lumea și-a pus mâinile în cap la ratarea colosală a lui Valentin Mihăilă! Cum a reușit să nu marcheze românul dintr-o poziție ideală

Parma a remizat în etapa inaugurală din Serie A, scor 1-1 cu Fioretina, pe teren propriu. Dennis Man și Valentin Mihăilă au fost titulari, iar prestațiile au fost diametral opuse: Man a marcat, iar Mihailă a ratat.

Valentin Mihăilă a fost unul dintre jucătorii cu cele mai mari ratări în meciul Parmei, iar una din ocaziile avute de fostul jucător al Universității Craiova i-a lăsat cu gura căscată pe fanii prezenți la stadion.

Valentin Mihăilă nu a reușit să marcheze dintr-o poziție ideală pentru Parma

Nu a fost meciul ambilor români de la Parma, după ce Valentin Mihăliă a suferit la capitolul finalizare în meciul cu Fiorentina. Deși antrenorul „cruciaților”, Fabio Pecchia, a luat decizia de a-i titulariza pe Dennis Man și Valentin Mihăilă, doar Dennis Man a dat randamentul dorit, reușind să înscrie în minutul 21 al meciului de pe Ennio Tardini.

Mihăilă a avut câteva ratări prin care și-a făcut colegii să își pună mâinile în cap. Românul a avut o șansă imensă în minutul 5 al partidei, atunci când a trimis peste poarta Fiorentinei, fază pe care a comentat-o și echipa sa, într-o postare de pe platforma socială X, cu mesajul: „Cum nu am trecut în avantaj?!”.

Dennis Man a fost omul zilei pentru Parma

Dennis Man a reușit să o aducă pe Parma în avantaj în meciul cu Fiorentina de sâmbătă după-amiaza, însă golul internaționalului român a fost insuficient pentru a aduce victoria echipei gazdă, care a fost egalată de gruparea „viola” în minutul 75, după ce Cristiano Biraghi a marcat.

Dennis Man și-a prelungit contractul recent cu „cruciații”, după ce a avut un sezon precedent excelent, cu prestații constante și apreciate. Conducerea Parmei a ales să îi ofere o mărire salarială jucătorului în vârstă de 25 de ani, așa încât să își asigure serviciile acestuia și pentru următoarele sezoane.

„Parma Calcio anunță că Dennis Man și-a reînnoit contractul până la 30.06.2027. Dennis este alături de gialloblu din ianuarie 2021 și în ultimul sezon a dărâmat recorduri unul după altul, ajutând echipa.

Născut la Arad, extrema cu „un stâng magic” a fost cel mai tânăr jucător care a marcat cel puțin 10 goluri și a oferit 5 pase decisive: în total a terminat cu 11 goluri și 6 pase competiție.

Zece dintre cele 11 goluri ale sale sunt, desigur, rezultatul unui picior stâng care reprezintă un pericol pentru toți adversarii: a fost jucătorul care a marcat cele mai multe goluri cu acest picior în tot campionatul”, au scris cei de la Parma într-un comunicat de presă.

Publicat: 17 08. 2024, 23:48