L-au vrut plecat pe Ranieri? Campionii din Leicester, din nou strălucitori în Premier League. Liverpool, învinsă fără drept de apel

Campioana en titre Leicester City a câștigat, luni seara, pe teren propriu, împotriva formației Liverpool, cu scorul de 3-1, în runda a 26-a din Premier League.

• La doar câteva zile după demiterea lui Ranieri, campionii Angliei din sezonul trecut au arătat o cu totul altă față și au învins-o fără drept de apel pe Liverpool, la capătul unui meci în care golgheterul Vardy a strălucit din nou

Jamie Vardy, în minutele 28, respectiv 60, și Danny Drinkwater, în minutul 39, au marcat pentru gazde, în timp ce unicul gol al oaspeților a fost înscris de Philippe Coutinho, în minutul 60.

Au fost primele goluri date de Leicester City după șase meciuri la rând în care nu a reușit să marcheze în campionat și, totodată, primul succes după cinci înfrângeri consecutive în aceeași competiție.

Leicester: Schmeichel – Simpson, Morgan, Huth, Fuchs – Mahrez (Gray 80′), Drinkwater, Ndidi, Albrighton (Chilwell 90+1′) – Okazaki (Amartey 69′), Vardy. Antrenor: Craig Shakespeare.

Liverpool: Mignolet – Clyne, Matip, Lucas Leiva (Woodburn 84′), Milner – Lallana (Origi 66′), Can, Wijnaldum – Mane (Moreno 66′), Firmino, Coutinho. Antrenor: Jurgen Klopp.

În urma acestui rezultat, campioana en titre Leicester City acumulează 24 de puncte și urcă pe locul 15, în timp ce Liverpool ocupă poziția a cincea, cu 49 de puncte.

Publicat: 28 02. 2017, 09:32
Actualizat: 28 02. 2017, 09:33