Manchester United – Arsenal 3-2. Puștiul Rashford îl aduce pe Van Gaal aproape de locurile de Liga Campionilor

Manchester United, ocupanta locului cinci în campionatul Angliei, a câștigat, scor 3-2, meciul jucat pe teren propriu împotriva lui Arsenal, în etapa a 27-a din Premier League.

Golurile au fost marcate de Marcus Rashford în minutele 29 și 32, Ander Herrera în minutul 65, respectiv Danny Welbeck în minutul 40 și Mesut Ozil în minutul 69. După cele două goluri reușite de Rashford în victoria, scor 5-1, contra celor de la Midtjylland, puștiul promovat de Van Gaal de la echipa sub 18 ani, a reușit primele sale goluri chiar la debutul în Premier League. Pe lângă cele două goluri, Rashford i-a pasat decisiv și lui Ander Herrera la ultimul gol al lui United.

După această victorie, elevii lui Louis Van Gaal urcă pe locul cinci, cu 44 de puncte, la trei puncte de locul patru, ocupat de rivala Manchester City. De partea cealaltă, elevii lui Arsene Wenger rămân pe ultima treaptă a podiumului, cu 51 de puncte în 27 de partide.

Publicat: 28 02. 2016, 19:29
Actualizat: 28 02. 2016, 19:30