Mario Gomez s-a accidentat și ar putea lipsi mai multe săptămâni

Atacantul german al formației Fiorentina, Mario Gomez, a suferit o leziune ligamentară la genunchi, a anunțat gruparea italiană, duminică, jucătorul urmând să absenteze mai multe săptămâni, informează AFP.

„Supermario” s-a accidentat la genunchiul drept în minutul 49 al meciului cu echipa Cagliari, scor 1-1, din etapa a treia a campionatului Italiei, fiind scos de pe teren pe targă.

Gomez are „o entorsă la genunchi cu leziune parțială a unui ligament”, scrie site-ul oficial, iar conform agenției Ansa această accidentare ar putea duce la o absență de două-trei luni.

Fiorentina nu a anunțat perioada de indisponibilitate, precizând că noi teste vor fi făcute luni.

Înainte de accidentarea lui Gomez, Fiorentina l-a pierdut în prima repriză pe columbianul Juan Cuadrado, care și-a luxat umărul stâng la un duel cu Radja Nainggolan.

Formația Fiorentina este adversara echipei Pandurii Târgu Jiu în grupa E a Ligii Europa. Pandurii Târgu Jiu va întâlni formația Fiorentina la 24 octombrie, în deplasare, și la 7 noiembrie, pe teren propriu.