Messi și Neymar au dus Barcelona pe primul loc! Catalanii au trecut din nou peste Real după o lecție de fotbal cu Celta Vigo

FC Barcelona a învins, duminică seară, scor 5-0, formația Celta Vigo, într-un meci din etapa a 26-a din La Liga și a revenit pe primul loc în clasament, la un punct peste rivala Real Madrid, care are un meci în minus.

Argentinianul Lionel Messi a deschis scorul în partida cu Celta Vigo, la capătul unei frumoase acțiuni personale, finalizate cu un șut de la marginea careului. Brazilianul Neymar a dublat avantajul echipei antrenate de Luis Enrique cu cinci minute înainte de pauză.

În partea a doua a jocului, catalanii au mai punctat de trei ori în șapte minute. Rakitic, Umtiti și Messi au stabilit rezultatul final, 5-0 pentru Barcelona, care rămâne pe primul loc în clasament, cu 60 de puncte, cu unul mai mult decât Real Madrid, însă formația pregătită de Zinedine Zidane are și un meci în minus.

Fără Gareth Bale și Cristiano Ronaldo, Real Madrid a făcut spectacol în deplasarea de la Eibar. Madrilenii s-au impus cu 4-1, grației goluri marcate de Karim Benzema, de două ori, James Rodriguez și Marco Asensio. Pentru gazde, a punctat Ruben Pena.

Publicat: 05 03. 2017, 10:13
Actualizat: 05 03. 2017, 10:17