PSG rămâne la trei puncte de liderul AS Monaco

Paris Saint Germain a învins, duminică seară, scor 2-1, derby-ul cu Olympique Lyon, din etapa a 30-a din campionatul Franței.

Prima repriză dintre Paris Saint Germain a oferit trei goluri. Echipa antrenată de Bruno Genesio a deschis scorul prin Alexandre Lacazette, în minutul șase, iar acesta a ajuns la 23 de goluri în acest sezon.

Gazdele de pe Parc des Princes au întors scorul în șase minute. Rabiot a restabilit egalitatea în minutul 34, din pasa lui Javier Pastore, iar Julian Draxler i-a adus pe parizieni în avantaj, cu cinci minute înainte de pauză.

În partea a doua a jocului, formația lui Unai Emery s-a mulțumit să conserve rezultatul, în timp ce Olympique Lyon nu a reușit să pună în pericol poarta lui Trapp. S-a terminat 2-1 pentru Paris Saint Germain, care rămâne pe locul doi în clasament, la trei puncte în spatele liderului AS Monaco. De partea cealaltă, Lyon este pe poziția a patra, cu 50 de puncte.

• PSG (4-3-3): Trapp – Aurier, Marquinhos, Thiago Silva, Maxwwell – Verratti (Motta 89), Rabiot, Pastore (Lucas 79) – Di Maria, Cavani, Draxler (Matuidi 54). Antrenor: Unai Emery
  • Lyon (4-2-3-1): Lopes – Rafael, Yanga Mbiwa, Diakhaby, Morel – Gonalons, Tolisso – Valbuena (Ghezzal 64), Fekir, Depay (Cornet 77) – Lacazette (Darder 52). Antrenor: Bruno Genesio