Reacția lui Gardoș după meciul de coșmar cu Arsenal! Ce a spus românul după primul meci jucat în ultimii doi ani

Florin Gardoș a revenit pe teren pentru prima echipă a lui Southampton după o pauză de aproape doi ani. Fundașul român a fost chinuit de accidentări, ultimul său meci oficial fiind în februarie 2015. Stopper-ul în vârstă de 28 de ani a fost integralist pentru Southampton în meciul cu Arsenal din Cupa Angliei, confruntare pierdută de „Sfinți” cu scorul de 0-5.

Folosit într-o linie de fund experimentală, din care au mai făcut parte Martina, Stephens și McQueen, românul nu a avut ce face în fața forței ofensive impresionante a echipei lui Wenger. Până la pauză, Southampton a primit trei goluri, două de la Welbeck și unul de la Walcott, dar puține au fost fazele în care Gardoș a greșit. După pauză, Arsenal a mai înscris de două ori, prin același Walcott, iar românul are o parte de vină la reușita din minutul 69, la care a fost depășit foarte ușor și a rămas fără reacție la o centrare venită din apropierea liniei de fund.

” A fost important pentru mine, am așteptat o perioadă lungă această revenire. Am fost extrem de frustrat în acest timp, acum sunt fericit că am jucat 90 de minute. Dar nu poți fi foarte fericit ca fundaș când echipa primește cinci goluri. Voi încerca să-mi revin și sper că voi juca mai multe meciuri. Am jucat în câteva partide la echipa U23, mi-a fost de ajutor, dar un meci cu Arsenal e la un alt nivel

Suntem cu toții dezamăgiți din pricina acestui rezultat, dar putem învăța din meciul cu Arsenal și trebuie să mergem mai departe pentru că ne așteaptă o perioadă dificilă. Am primit golurile ușor și suntem dezamăgiți. Nu trebuie uitat că am avut și mulți jucători tineri, în timp ce adversarii au făcut diferența prin experiență. Acești jucători tineri trebuie să învețe din acest meci, astfel de momente se pot întâmpla în fotbal. Pe de altă parte, se demonstrează că Academia noastră oferă în continuare tineri talentați, jucători care au demostrat că pot juca la acest nivel chiar dacă rezultatul nu a fost unul favorabil”, a declarat Gardoș pentru site-ul oficial al grupării engleze.

Publicat: 29 01. 2017, 09:30
Actualizat: 29 01. 2017, 10:05