Scandal monstru în meciul dintre Nantes și PSG! VIDEO | Arbitrul a eliminat un fotbalist după ce l-a lovit peste picioare. Tătărușanu, implicat în momentele confuze. Reacția arbitrului: „Vreau să-mi cer scuze”

UPDATE La câteva ore de la evenimentul care a șocat fotbalul european, arbitrul Tony Chapron (45 de ani) a ținut să-și ceară scuze pentru cele întâmplate: „În momentul impactului am simțit o durere în zona în care am fost accidentat în ultima vreme. Reacția mea a fost să pun piciorul în fața jucătorului. A fost un gest inadecvat, astfel că vreau să-mi cer scuze”, a declarat centralul francez, citat de Daily Mail.

Formația Nantes, cu portarul Ciprian Tătărușanu integralist, a fost învinsă, duminică seară, pe teren propriu, cu scorul de 1-0, de liderul Paris Saint-Germain, în etapa a 20-a din campionatul Franței. În prelungirile meciului, a avut loc o fază cu totul inedită.

Gazdele au încheiat partida în inferioritate numerică, în urma eliminării fundașului Diego Carlos, după o decizie îndelung contestată de coechipierii lui Tătărușanu. În minutul 91, Mbappe a scăpat pe contraatac și a fost deposedat în careul de 16 metri de un adversar, fază în care arbitrul a fost bruscat din neatenție de Diego Carlos, la aproximativ 30 de metri de poartă. Oficialul partidei, care l-a lovit la rândul său peste picioare pe jucătorul celor de la Nantes, însă de această dată în mod intenționat, l-a sancționat cu al doilea cartonaș galben pe fundaș. În plus, arbitrul a acordat lovitură liberă directă pentru PSG.

Arbitrul cu pricina este experimentatul Tony Chapron, în vârstă de 45 de ani. El este arbitru FIFA din 2007.

Unicul gol al întâlnirii a fost marcat de mijlocașul argentinian Angel Di Maria, în minutul 12. Aflat la 25 de metri de poarta lui Tătărușanu, Edinson Cavani a pasat în marginea careului pentru Kylian Mbappe, atacantul a sărit peste minge, iar Di Maria a interceptat în dreapta, apoi a preluat și l-a învins pe portarul român cu un șut la colțul lung.

Fără Neymar, PSG a avut doar trei șuturi pe poartă în tot meciul. Au mai nimerit poarta Mbappe și Meunier, dar Ciprian Tătărușanu a reușit să intervină salvator de fiecare dată.

În urma acestui succes, vicecampioana en titre a acumulat 53 de puncte și s-a distanțat la 11 puncte de principala urmăritoare, campioana AS Monaco. Nantes rămâne locul cinci, cu 33 de puncte.

Nantes: Tătărușanu – Dubois (Thomasson 80′), Awaziem, Diego, Pallois, Lima – Rongier, Girotto (Ngom 72′), Toure – Sala, Bammou (Iloki 66′). Antrenor: Claudio Ranieri.

PSG: Areola – Alves, Marquinhos, Kimpembe, Kurzawa – Verratti, Rabiot, Lo Celso – Di Maria (Nkunku 80′), Cavani (Meunier 68′), Mbappe. Antrenor: Unai Emery.

Publicat: 15 01. 2018, 17:22
Actualizat: 15 01. 2018, 17:23