Scandalul care aruncă Spania în aer: „Se întâmplă lucruri ciudate!”** Mafia umbrelor face victime în Primera: ibericii anunță măsuri fără precedent

„Am fost victimele jocurilor de culise”, a sunat declarația lui Lotina (foto) care i-a pus pe jar pe procurorii spanioli. Aceștia au deschis ieri o anchetă. Sunt luate în vizor trei meciuri suspecte din ultima etapă.

Rezultate „așteptate” în epilogul Primerei, dar cu gust amar, lăsat de desfășurarea evenimentelor. Zaragoza, care lupta pentru evitarea retrogradării, n-a avut nicio emoție la Madrid, cu Getafe (2-0), după ce gazdele au jucat în inferioritate din minutul 25. Când mijlocașul Sarabia a încasat două galbene într-un minut, pentru proteste! Getafe a încheiat meciul fără trei jucători de câmp. A retrogradat în schimb Villarreal, și nu doar pentru că a pierdut în fața lui Atletico (0-1), din cauza golului din final al lui Falcao (88). Ci, mai ales, pentru că Rayo a învins-o în prelungiri pe Granada (1-0), gol Tamudo din ofsaid, și cele două echipe s-au salvat braț la braț, în condițiile în care Villarreal pierduse!

„Am o idee în legătură cu ce se întâmplă în Primera de trei patru ani. Și este ceva îngrijorător. Sper că adevărul va ieși la iveală într-o zi”, a spus Lotina. L-a susținut și Alvaro Cervera, antrenorul lui Santander, echipă deja retrogradată, învinsă fără emoții de Osasuna (4-2), care lupta pentru un loc de Europa League. „S-au marcat goluri curioase. Se întâmplă lucruri ciudate, care aparțin altor timpuri”, a fost declarația plină de subînțeles a lui Cervera. Procurorii spanioli au anunțat ieri că au deschis o anchetă asupra partidelor Villarreal-Atletico, Rayo-Granada și Getafe-Zaragoza.

Publicat: 17 05. 2012, 10:10
Actualizat: 17 05. 2012, 10:11