Accidentare gravă în Real Madrid – FC Barcelona. Starul lui Xavi a ieșit pe targă, cu ochii în lacrimi, moment în care pe Santiago Bernabeu s-a întâmplat un lucru care se vede o dată la mulți ani

Finalul primei reprize din Real Madrid – FC Barcelona a fost marcat de o accidentare gravă. Starul lui Xavi a fost scos de pe teren pe targă, cu ochii în lacrimi.

Imediat, a avut loc un moment care se vede o dată la mulți ani pe Santiago Bernabeu.

Accidentare gravă în Real Madrid – FC Barcelona

Finalul primei reprize din Real Madrid – FC Barcelona a fost marcat de o accidentare gravă. Frankie de Jong, starul din echipa lui Xavi, a fost scos de pe teren pe targă, cu ochii în lacrimi. Fotbalist catalanilor s-a accidentat în urma unei contre cu Valverde, fotbalistul celor de la Real Madrid și nu a mai putut continua partida.

Astfel, Xavi a fost nevoit să facă o schimbare și l-a introdus în teren pe Pedri. Accidentarea lui Frankie de Jong a adus și un moment extrem de emoționant pe Santiago Bernabeu. În momentul în care fotbalistul a fost scos de pe teren, pe targă, tot stadionul a aplaudat, uitând, pentru moment, de rivalitatea dintre cele două echipe.

Orgolii mari înainte de El Clasico

Înainte de El Clasico, Real Madrid ocupa prima poziție a clasamentului, cu 78 de puncte acumulate. Madrilenii veneau cu un moral extraordinar, după ce au reușit să o elimine pe Manchester City din sferturile UEFA Champions League.

De partea cealaltă, FC Barcelona ocupa poziția secundă în La Liga, cu un total de 70 de puncte. Catalanii au de luat o revanșă în fața fanilor, după ce au fost eliminați de PSG, în urmă cu o săptămână, din UEFA Champions League, în sferturile de finală.

În ultimul meci direct, în urma căruia Real Madrid a cucerit Super Cupa Spaniei, echipa antrenată de Carlo Ancelotti a reușit să se impună cu scorul de 4-1. În partida respectivă, Vinicius Junior a reușit să o răpună pe FC Barcelona și să marcheze de trei ori.

Publicat: 21 04. 2024, 23:29
Actualizat: 21 04. 2024, 23:29