Kylian Mbappe, de la extaz la agonie în câteva zeci de secunde! S-a bucurat ca un nebun pe Santiago Bernabeu, după ce a dat gol în Real Madrid – FC Barcelona, dar situația s-a răsturnat instant

Kylian Mbappe, de la extaz la agonie în câteva zeci de secunde! S-a bucurat ca un nebun pe Santiago Bernabeu, după ce a dat gol în Real Madrid - FC Barcelona, dar situația s-a răsturnat instant

În minutul 30 din „El Clasico”, Kylian Mbappe a trimis mingea în poarta oaspeților și s-a bucurat ca un nebun pe Santiago Bernabeu, dar a trecut imediat la agonie.

Jucătorul ajuns în această vară la echipa din capitala Spaniei după ce a refuzat să-și prelungească înțelegerea cu PSG a mai avut o ocazie imensă în debutul partidei.

Atacantul francez Kylian Mbappe a trecut de la extaz la agonie în câteva zeci de secunde, după ce i s-a anulat golul în Real Madrid – FC Barcelona

La această oră se joacă cel mai așteptat meci din fotbalul spaniol, Real Madrid – Barcelona. Scorul la pauză este 0-0, dar în minutul 30 Kylian Mbappe a înscris cu o scăriță impecabilă. Atacantul francez s-a bucurat ca un nebun pe stadionul Santiago Bernabeu, dar lucrurile aveau să se schimbe.

Din camera VAR s-a semnalizat faptul că atacantul francez era într-o poziție de ofsaid, motiv pentru care golul nu a fost validat. Nu e de miare că atacantul a trecut instantaneu la agonie.

Barcelona folosește pe Santiago Bernabeu o linie defensivă foarte avansată

Până în acel moment, Barcelona a știut să controleze acțiunile atacanților rapizi ai lui Real Madrid pentru că, deși aceștia au ajuns la finalizare în mai multe rânduri, în șase situații s-a semnalizat poziție de ofsaid.

Publicația spaniolă Sport scrie că acest lucru arată că dispozitivul defensiv al oaspeților, cu linii foarte avansate, deși riscant, a funcționat bine.

Pe parcursul săptămânii s-au speculat dacă echipa catalană ar îndrăzni să joace cu un dispozitiv atât de avansat pe Santiago Bernabeu, dar cel puțin în primele 45 de minute Hansi Flick și jucătorii săi au fost fideli ideii lor despre joc.

Ocazii mai periculoase ale Barcelonei în prima repriză

Barcelona a contat de câteva ori și în atac. În minutul 10, polonezul Robert Lewandowski a fost găsit de Lamine Yamal cu o pasă în adâncime, a încercat să șuteze din voleu, dar a luftat, deoarece Militao tocmai îi luase fața.

Câteva secunde mai târziu, Yamal a ajuns în situație excelentă cu portarul Lunin, dar a preferat să șuteze, slab, cu boltă, în locul unei pase către același Lewandowski, aflat într-o poziție mult mai bună.

De asemenea, în minutul 21, căpitanul Raphinha a preferat un șut de la marginea careului peste poarta apărat de Lunin. Ulterior, camerele de filmat l-au surprins pe antrenorul oaspeților, germanul Hansi Flick, cum rostea numele lui Balde, aflat singur undeva în stânga brazilianului.

Ambele echipe vin după rezultate senzaționale obținute în Liga Campionilor. Real a demontat Borussia Dortmund pe Santiago Bernabeu, într-o reeditare a finalei stagiunii precedente, impunându-se cu 5-2, deși oaspeții aveau 2-0 la pauză. La rândul ei, Barcelona a învins, clar, Bayern Munchen, cu 4-1, pe teren propriu.

Are o experiență de 30 de ani în presa sportivă. A debutat în ianuarie 1994, în calitate de colaborator la Sportul românesc, dar semnătura îi apăruse, deja, cu jumătate de an înainte. Era un articol despre fotbalistul lui preferat, brazilianul Romario de Souza Faria, în suplimentul „Fotbal ... citește mai mult