Meciul Atletico Madrid – Real Madrid a fost întrerupt din cauza incidentelor. Oaspeții conduceau cu 1-0 când arbitrul a decis să trimită echipele la vestiare

SURSĂ FOTO: PROFIMEDIA

Derby-ul Atletico Madrid – Real Madrid din etapa a 8-a fost întrerupt din cauza incidentelor din tribune.

Arbitrul de centru nu a avut de ales și a fost nevoit să trimită echipele la vestiare.

Atletico Madrid se duelează cu Real Madrid în a 8-a etapă din La Liga. Meciul a fost întrerupt în minutul 68 după ce fanii echipei gazdă au aruncat cu brichete spre Thibaut Courtois, fostul portar al lui Atletico Madrid.

Busquets Ferrer, centralul partidei, a trimis echipele la vestiare și a suspendat partida pentru zece minute. Apoi a prelungit perioada cu încă cinci minute. În cele din urmă, lucrurile s-au mai liniștit, iar meciul s-a reluat.

„Se anunță suspendarea meciului pentru 10 minute ca urmare a aruncării diverselor obiecte. Dacă acestea nu se opresc, va fi definitiv”, a fost mesajul transmis la adresa publicului.

Ce a spus Carlo Ancelotti înainte de derby

Carlo Ancelotti, antrenorul campioanei Europei, a avut numai cuvinte de laudă la adresa lui Atletico Madrid.

„Meciul cu Atletico e special pentru că e un derby. Analiza mea e că Atletico s-a îmbunătățit mult, pentru că au transferat mulți jucători și cred că se vor bate la campionat până la final, alături de noi și Barcelona.

Toate derby-urile sunt speciale. Depinde de cultura fiecărei țări. Aici e foarte similar cu derby-ul Romei, pentru că fanii sunt foarte pasionali și o arată în timpul meciului.

Derby-ul din Milano e mult mai calm, deoarece oamenii din nordul Italiei sunt mai reci decât cei din sud, asta e clar. Trebuie să evităm greșelile din meciul trecut.

Acel eșec ne-a trezit și ne-ar putea fi de folos și la meciul de mâine. Metropolitano e un teren foarte dificil, unde trebuie să ne îmbunătățim prestațiile,

Va fi un meci de bătaie, foarte spectaculos, cu multe goluri, pentru că ambele echipe au jucători de mare calitate”, a declarat Ancelotti, potrivit Mundo Deportivo.

Publicat: 29 09. 2024, 23:54
Actualizat: 30 09. 2024, 00:06