Presa din capitala Spaniei a reacționat dur după Real Madrid – FC Barcelona 0-4

Sursa foto: Profimedia 27.10.2024

Real Madrid a suferit, chiar la ea acasă, una dintre cele mai usturătoare înfrângeri din istoria duelurilor cu eterna rivală Barcelona, scor 0-4. Inevitabil, criticile din partea presei spaniole au curs în valuri după fluierul final.

Stau mărturie titlurile extrem de dure ale celor mai importante publicații sportive. Nici măcar Kylian Mbappe nu a scăpat „neșifonat”, mai ales că toate ocaziile uriașe pe care le-a irosit, dar și cele două goluri marcate au fost din poziție de offside.

La polul opus, catalanii au avut parte numai de elogii pentru lecția de fotbal predată „galacticilor”. Cele două sunt despărțite acum de șase puncte în clasament.

Real Madrid, demolată de presa spaniolă după umilința din El Clasico

După o primă repriză în care pragmatismul a fost cuvântul de ordine, Robert Lewandowski a deblocat tabela în minutul 54, ca două minute mai târziu să reușească dubla, spre dezamăgirea lui Carlo Ancelotti și a elevilor săi. Avea să fie doar începutul unui „măcel” în toată puterea cuvântului.

Minutul 77 a adus o nouă reușită în poarta lui Andriy Lunin, semnată de nimeni altul decât puștiul minune al Barcelonei, Lamine Yamal, iar Raphinha a stabilit scorul final în minutul 84. După meci, presa s-a lansat într-o adevărată tiradă la adresa formației blanco.

„Barcelona a distrus-o pe Real Madrid pe Santiago Bernabeu”, a titrat Mundo Deportivo, completat de Marca și AS, în aceeași notă: ”Barcelona a distrus Madridul”, respectiv „Barcelona s-a recreat pe Bernabeu”.

Barcelona, ridicată în slăvi: „Noapte magică”

Dacă de Real Madrid n-au avut milă, publicațiile spaniole s-au întrecut în laude la adresa Barcelonei. În special cele catalane, care au savurat din plin acest succes răsunător. „Barcelona lui Flick îi umilește pe cei de la Real Madrid și încheie o săptămână de neuitat”, a scris cotidianul Sport, adăugând:

„O Barca imperială a zdrobit Real Madrid în primul clasic oficial al lui Hansi Flick și a încheiat o săptămână de neuitat. Lewandowski, autor al unei duble, Lamine și Raphinha au fost marcatorii din repriza a doua a unei echipe care a dat astfel o lovitură extraordinară. După ce a lichidat și Bayern în aceeași săptămână, fotbalul total al lui Flick a adus starea de euforie în rândul fanilor Barcelonei”.

Publicat: 27 10. 2024, 00:53
Actualizat: 27 10. 2024, 01:58