ULUITOR! Chelsea a zdrobit-o pe Aston Villa. Performanță rară: 7 marcatori diferiți pentru trupa lui Benitez

Chelsea a trecut cu bine peste sincopa de la Campionatul Mondial al cluburilor, unde a pierdut finala cu brazilienii de la Corinthians și a urcat pe podiumul Premier League.

Formația lui Rafa Benitez nu a avut nicio problemă în confruntarea cu Aston Villa, pe care a umilit-o, scor 8-0, în etapa a 18-a a campionatului englez. Disputa a fost tranșată de londonezi încă din prima repriză, când Fernando Torres (renăscut sub comanda fostului său antrenor de la Liverpool – atacantul pe care Abramovich a plătit peste 40 de milioane de euro a ajuns la cota 6, după un start de sezon dezastruos), David Luiz și Ivanovic au rezolvat ecuația meciului.

Repriza secundă s-a disputat după aceleași coordonate, Lampard, Ramires (de două ori). Oscar și Eden Hazard ducând scorul la o diferență neașteptată. Intrat în minutul 67, brazilianul Oscar a fost din nou vioara întâi, alimentând criticile cu care se confruntă tehnicianul iberic privind titularizarea sa. În afară de golul marcat, Oscar a pasat decisiv la ultimele două goluri ale formației de pe Stamford Bridge.

Cu 32 de puncte și o etapă mai puțin disputată decât echipele din fruntea clasamentului, Chelsea urcă pe locul 3, la 11 puncte distanță față de liderul, United. De partea cealaltă, Villa rămâne în subsolul clasamentului, pe 16, cu doar 18 puncte acumulate.