Un nou trofeu pentru Lionel Messi! Starul lui Inter Miami a dat două goluri în meciul cu echipa unui fotbalist român

Messi a fost protagonistul meciului în care Inter Miami a învins campioana în exercițiu a MLS, Columbus Crew, scor 3-2, obținând Supporters Shield, trofeu acordat anual echipei cu cel mai bun bilanț în sezonul regulat.

Argentinianul a marcat de două ori în ultimele minute ale primei reprize, ajungând la 17 goluri în acest sezon, în care a jucat doar 17 meciuri. Messi mai are 15 pase de gol, fiind fotbalistul din MLS cu cele mai multe contribuții de gol. Una dintre reușitele lui Messi a venit dintr-o lovitură liberă, executată magistral din afara careului.

Portarul Drake Callender a apărat un penalty în minutul 84, securizând victoria echipei sale.

La gazde, românul Alexandru Mățan a fost titular și a jucat până în minutul 90.

Messi, trofeul cu numărul 46 al carierei

Acesta a fost cel de-al 46-lea trofeu câștigat de Messi în carieră, consolidându-și astfel poziția de cel mai galonat fotbalist din istorie.

Și este al doilea pe care l-a câștigat cu Inter Miami, acest Supporters Shield adăugându-se la trofeul Leagues Cup pe care echipa patronată de Beckham l-a câștigat la scurt timp după ce Messi s-a alăturat clubului, în 2023.

Luis Suarez a marcat, de asemenea, pentru Inter Miami, care va deschide o serie de play-off, care se va juca în sistemul cel mai bun din trei meciuri, în ultimul weekend din octombrie.

Dacă echipa câștigă această serie, ar avea dreptul de a găzdui fiecare meci pe care îl joacă în restul sezonului – o semifinală a Conferinței de Est (programată pentru 23 sau 24 noiembrie), finala de Est (30 noiembrie sau 1 decembrie) și finala MLS Cup, de pe 7 decembrie.

„Există o oportunitate frumoasă de a intra în istorie … și acum ne gândim la ceea ce urmează”, a declarat Messi pentru Apple TV după meci. „Avem un mare avantaj în faptul că jucăm toate meciurile acasă, ceea ce ținteam. Cred că suntem foarte, foarte puternici acasă”, a declarat fotbalistul argentinian.

Poate schimba recordul all-time din MLS

Inter Miami are încă la îndemână posibilitatea de a obține cel mai bun rezultat din istoria MLS, în sezonul regulat. Victoria de azi noapte a dus recordul lui Inter Miami la 20 victorii-4 egaluri-8 înfrângeri, în acest sezon, oferindu-i 68 de puncte. Dacă Inter câștigă ultimele două meciuri – sâmbătă, la Toronto, și pe 19 octombrie, acasă, cu New England – ar termina cu 74 de puncte.

New England Revolution deține recordul de puncte într-un singur sezon, terminând cu 73 puncte în 2021.

Publicat: 03 10. 2024, 09:01