Un talisman pe „Camp Nou”!** Pep e un coșmar pentru Real

Din sezonul 2008-2009, de când a preluat-o pe Barcelona, Pep Guardiola e un coșmar pentru rivala Real. A pierdut un singur meci, și acela în prelungiri, finala Cupei Spaniei (2010).

Cu 13 trofee cucerite, Pep e un fel de Messi al Barcelonei. Ca antrenor, tehnicianul bate record după record. L-a depășit pe legendarul Johan Cruyff la trofeele câștigate cu echipa „blaugrana” (11), acum o poate face și ca număr de victorii în fața marii rivale. După succesul din ianuarie, de pe „Bernabeu” (2-1), din sferturile Cupei Spaniei, exact în ziua când a împlinit 41 de ani, Guardiola a ajuns la a noua victorie în fața Realului. Câte a obținut și Cruyff, dar în mult mai multe sezoane (1988-1986). În plus, catalanii se bazează în derby-ul de mâine și pe fortăreața „Camp Nou”. Pe teren propriu, de la venirea lui Guardiola, Barca n-a pierdut niciun meci. Ultima victorie a „albilor” s-a înregistrat pe 23 decembrie 2007, un succes la limită, 1-0 (gol Baptista), în sezonul care a adus practic ultimul titlu câștigat de Real.

9 victorii, 4 egaluri și o înfrângere are Guardiola în meciurile cu Real Madrid, pe banca Barcelonei

3 victorii din 3 posibile are Barcelona de la venirea lui Guardiola în derby-urile cu Real (doar meciuri din Primera)

Publicat: 20 04. 2012, 08:58
Actualizat: 20 04. 2012, 08:59