Viața de după Gâlcă. La pauză, Sevilla – Espanyol era deja 3-3, dar tot s-a mai marcat de patru ori. Cât s-a terminat meciul care a intrat direct în istoria fotbalului spaniol

FC Sevilla a câștigat cu scorul de 6-4 meciul disputat pe teren propriu, sâmbătă seară, împotriva formației Espanyol, în prima etapă a campionatului Spaniei.

Meciul dintre Sevilla și Espanyol și-a găsit locul în istoria fotbalului din Spania! Pentru prima dată din 1956, o partidă din prima etapă s-a terminat cu scorul de 6-4. Mai mult, din 1933 nu se întâmplase ca un duel din runda inaugurală să intre la pauză cu scorul de 3-3.

Cu doi antrenori noi pe cele două bănci tehnice, Jorge Sampaoli la Sevilla și Qique Sanchez Flores la Espanyol, andaluzii și catalanii au jucat cu garda jos. Show-ul a început în minutul opt, când Piatti a deschis scorul, iar până la pauză s-a mai marcat de cinci ori. Sarabia și Vietto, noile achiziții ale Sevillei, au întors scorul, Hernan Perez șiu Sanchez au readus echipa lui Flores în avantaj, dar Vietto a egalat din nou, în prelungirile primei reprize.

Repriza a doua nu a fost cu mult mai prejos. Vazquez, Ben Yadder și Kiyotake au dus tabela la scor de tenis, 6-3, iar ultimul cuvânt le-a aparținut catalanilor, care au redus din diferență prin Gerard Moreno.

Au marcat: Sarabia 15′, L. Vietto 22′, 45+1′, F. Vazquez 54′, Ben Yedder 66′, Kiyotake 74′ / Piatti 8′, Perez 26′, Sanchez 44′, Moreno 79′.

• FC Sevilla: Rico – Mariano, Pareja (Gonzalez 83′), Mercado, Sarabia – Vazquez, N’Zonzi, Vitolo, Kiyotake – Ben Yedder (Iborra 75′), Vietto (Correa 80′). Antrenor: Jorge Sampaoli.
  • Espanyol: Jimenez – Lopez, Alvaro, O. Duarte (Ciani 37′), R. Duarte (Fuego 69′) – Perez (Reyes 69′), Sanchez, Diop, Piatti – Baptistao, Moreno. Antrenor: Quique Sanchez Flores.