VIDEO GENIAL | Neymar a reușit preluarea anului, după o pasă de aproape 50 de metri a lui Rakitic. Cum oprește brazilianul balonul

Brazilianul Neymar a făcut sâmbătă seară cel mai bun meci al său în tricoul Barcelonei, după transferul de la Santos, din 2013. Atacantul de 23 de ani a marcat de patru ori în victoria cu Rayo Vallecano, scor 5-2.

Dincolo de cele patru goluri marcate, Neymar a dovedit încă o dată că mingea de fotbal nu are niciun secret pentru el, iar mărturie stă o fază reușită în prima repriză, când a stopat incredibil balonul după o pasă de aproximativ 50 de metri venită din flancul opus, de la Rakitic. Vezi mai jos preluarea reușită de brazilian.

Barcelona – Rayo Vallecano 5-2

Guerra a deschis scorul pentru oaspeți în minutul 15, dar Neymar a răsturnat de unul singur situația. Raidurile brazilianului de pe flancul stâng al Barcelonei au fost nimicitoare.

Fantezia lui Neymar a putut fi stopată doar prin fault și atacantul de 23 de ani a scos două penalty-uri în prima repriză, într-un interval de 10 minute (22 și 32). Ambele au fost transformate de el. Neymar și-a continuat demonstrația și după pauză, când a mai marcat de două ori (69 și 70).

Este pentru prima dată când reușește patru goluri pentru Barcelona, club pentru care a jucat până acum în 101 meciuri.  Dar internaționalul brazilian nu s-a oprit aici și a dat și o pasă de gol, în minutul 77, din care Suarez a făcut 5-1. Rayo a redus din diferență în minutul 86, la o fază plecată din gheata lui Răzvan Raț. Căpitanul naționalei a centrat excelent în gura porții, Alba a respins cu dificultate până la Ebert, care a tras și a înscris.

Publicat: 18 10. 2015, 08:38
Actualizat: 18 10. 2015, 09:59