VIDEO / Inter Milano bate la Catania, în 10 oameni, și se distanțează la 6 puncte de Juve

Etapa cu numărul 21 din Serie A a programat partida Catania-Inter, meci în care Chivu și Dică ar fi trebuit să fie adversari. Din păcate, niciunul din cei doi români nu a fost pe teren.

Fundașul lui Mourinho a lipsit din cauza unei accidentări din etapa anterioară, în timp ce "Dicanio" nu a fost convocat de Walter Zenga pentru partida împotriva campioanei.

"Nerazzurrii" au debutat în forță, reușind să deschidă scorul prin Stankovic, în minutul 5. Inter a dominat în continuare partida, însă Muntari i-a dat emoții lui Mourinho după ce a fost eliminat în minutul 32.

Partea secundă a fost echilibrată, iar elevii lui Zenga au trecut în câteva rânduri pe lângă egalare. Magicianul Ibrahimovic a adus însă liniștea în tabăra lui Moratti cu golul din minutul 71.

Inter a câștigat astfel cu 2-0 și s-a distanțat la 6 puncte în fruntea clasamentului, profitând de pașii greșiți făcuți de Juventus (1-2 la Udinese)și AC Milan (1-1 acasă cu Genoa).

VEZI AICI REZUMATUL PARTIDEI CATANIA-INTER 0-2

Publicat: 29 01. 2009, 13:25
Actualizat: 29 01. 2009, 13:47