VIDEO | Răzvan Lucescu a fost salvat în ultima secundă de o nouă înfrângere. PAOK rămâne, pentru moment, pe primul loc. Fostul selecționer a ajuns la 100 de meciuri în Grecia

Echipa pregătită de Răzvan Lucescu, PAOK Salonic, a evitat a treia înfrângere consecutivă în deplasare, grație unui gol marcat în ultimele secunde. „Alb-negrii” au remizat cu Panionios (locul șase), revelația sezonului trecut, scor 2-2. În urma acestui rezultat, PAOK rămâne pe primul loc, cu un punct peste Atromitos și AEK Atena. Anul trecut, Panionios a prins ultimul loc de Europa League, în dauna celor de la Xanthi, care atunci erau antrenați de Răzvan Lucescu.

Oaspeții pregătiți de Lucescu Jr. au intrat cu avantaj la cabine, în deplasarea cu Panionios. Koulouris a deschis scorul în minutul 41, dintr-o lovitură de pedeapsă. La trei minute de la reluarea jocului, Panionios a egalat prin Spiridonovic, care a marcat din pasa lui Savvidis. Neamțul Yesil a marcat pentru 2-1 în minutul 86, la puțin timp după ce a intrat pe teren. PAOK se îndrepta spre a treia înfrângere consecutivă pe teren străin, dar Matos l-a salvat pe Lucescu în ultimele secunde. Brazilianul a marcat cu o lovitură de cap la colțul lung, spre disperarea gazdelor.

A fost meciul cu numărul 100 pentru Lucescu în prima ligă din Grecia. Palmaresul fostului selecționer: 35 de victorii, 36 de egaluri, 29 de înfrângeri.

Chiar dacă a plecat cu un punct spre Salonic, Lucescu Jr. poate ajunge pe locul trei la finalul etapei. AEK Atena va juca pe teren propriu cu Platanias (ultima clasată), în timp ce Olympiacos joacă în deplasare cu Kerkyra (locul 14 din 16). Campioana en-titre se află pe poziția a patra, la numai un punct de AEK și Atromitos, respectiv la două de PAOK. În etapa următoare, Lucescu va da piept cu fosta sa echipă, Skoda Xanthi.

Publicat: 26 11. 2017, 17:20
Actualizat: 26 11. 2017, 17:21