Vlad Chiricheș a fost integralist în victoria lui Napoli, scor 3-2, cu Empoli

Internaționalul român Vlad Chiricheș a fost integralist în victoria lui Napoli, scor 3-2, cu Empoli, în etapa a 29-a din Serie A.

Napoli putea începe perfect partida de la Empoli și a beneficiat de o lovitură de la 11 metri, în minutul 7, ratată însă de Dries Mertens. Mijlocașul Lorenzo Insigne a deschis scorul pentru oaspeți, în minutul 19, după o frumoasă acțiune personală.

Belgianul Dries Mertens și-a luat revanșa pentru ratarea din penalty și a făcut 2-0 pentru Napoli, la cinci minute după golul lui Insigne. Napoli a beneficiat de o nouă lovitură de la 11 metri, în minutul 38, transformată de această dată, de Insigne.

Empoli a redus din diferență în minutul 70, prin El Kaddouri. Gazdele au primit și ele penalty, cu zece minute înainte de final. Massimo Maccarone a transformat cu siguranță, iar Empoli a sperat că poate obține un punct din disputa de pe Carlo Castellani.

În urma acestui rezultat, Napoli a urcat pe locul doi în clasament, cu 63 de puncte,având unul mai mult decât AS Roma, însă formația antrenată de Luciano Spaletti are și un meci în minus.

De partea cealaltă, Empoli se află pe poziția a 17-a, cu 22 de puncte, șapte mai multe decât Palermo, care ocupă primul loc retrogradabil.