Căpitanul Nicolae Stanciu iese cu pieptul înainte după România – Belgia 0-2! Ce obiectiv are pentru colegii săi: „Sunt mândru de toți! Sper să facem asta”

Nicolae Stanciu, căpitanul echipei naționale a României, este mândru de colegii săi, în ciuda eșecului cu Belgia, scor 0-2, în al doilea meci din grupa de la Campionatul European.

Mijlocașul speră ca tricolorii să obțină rezultatul dorit în disputa decisivă cu Slovacia și să sărbătorească împreună cu zecile de mii de suporteri calificarea în optimile turneului final din Germania.

Nicolae Stanciu, reacție de căpitan adevărat după România – Belgia 0-2! Obiectivul setat colegilor pentru meciul decisiv cu Slovacia

Căpitanul primei noastre reprezentative a analizat înfrângerea cu Belgia și este de părere că altul ar fi fost rezultatul dacă tricolorii marcau cel puțin un gol la ocaziile avute.

Nicolae Stanciu își laudă colegii pentru efortul depus în meciul de la Koln și speră ca aceștia să se autodepășească în disputa capitală cu Slovacia pentru a obține mult dorita calificare în optimile de finală la EURO 2024.

„Am avut și noi șansele noastre să marcăm, dar se pare că au intrat toate cu Ucraina. Știam că trebuie să suferim. Puteam să închidem calificarea din seara asta. Ne-am dorit asta, dar Belgia este un adversar puternic. Dacă reușeam să egalăm a ocaziile pe care le-am avut, poate altul era rezultatul.

Sunt mândru de toți colegii cum am luptat 95 de minute. Trebuie să rezolvăm calificarea cu Slovacia. Am forțat și în prima repriză, dar a venit golul în minutul doi. Ne-a dat peste cap, nu e ușor să revii, dar ne-am descurcat chiar și așa foarte bine. Sper ca după meciul cu Slovacia să sărbătorim calificarea”, a spus Nicolae Stanciu la Pro TV.

PORTARI
Florin NIȚĂ (Gaziantep | Turcia, 21/0), Horațiu MOLDOVAN (Atletico Madrid | Spania, 11/0), Ștefan TÂRNOVANU (FCSB, 1/0);

FUNDAȘI
Andrei RAȚIU (Rayo Vallecano | Spania, 17/1), Vasile MOGOȘ (CFR Cluj, 7/0), Radu DRĂGUȘIN (Tottenham | Anglia, 17/0), Bogdan RACOVIȚAN (Rakow | Polonia, 2/0), Adrian RUS (Pafos | Cipru, 20/1), Ionuț NEDELCEARU (Palermo | Italia, 27/2), Andrei BURCĂ (Al-Okhdood | Arabia Saudită, 27/1), Nicușor BANCU (Universitatea Craiova, 35/2);

MIJLOCAȘI
Deian SORESCU (Gaziantep | Turcia, 17/0), Marius MARIN (Pisa | Italia, 18/0), Alexandru CICÂLDĂU (Konyaspor | Turcia, 37/4), Răzvan MARIN (Empoli | Italia, 55/3), Nicolae STANCIU (Damac | Arabia Saudită, 70/14), Adrian ȘUT (FCSB, 2/0), Darius OLARU (FCSB, 18/0), Dennis MAN (Parma | Italia, 24/7), Valentin MIHĂILĂ (Parma | Italia, 21/4), Ianis HAGI (Deportivo Alaves | Spania, 35/5), Florinel COMAN (FCSB, 15/1);