Carlo Ancelotti a folosit doar două cuvinte pentru a-l descrie pe brazilianul Endrick, care la 18 ani a marcat pentru Real Madrid în Champions League

Sursa foto: Profimedia

Antrenorul lui Real Madrid, Carlo Ancelotti, l-a descris pe noul star al madrilenilor, Endrick, în doar două cuvinte, după ce a marcat în meciul împotriva lui Stuttgart.

Partida dintre Real Madrid și Stuttgart, din Champions League, le-a dat bătăi de cap madrilenilor, care au reușit victoria pe final. Meciul s-a terminat 3-1 în favoarea spaniolilor, asta după ce la pauză scorul era 0-0.

Carlo Ancelotti l-a descris pe Endrick în doar două cuvinte

Imediat după ieșirea de la vestiare, Kylian Mbappe, în vârstă de 26 de ani, a marcat primul gol al partidei, în minutul 46. Acesta a fost și primul gol al francezului în Liga Campionilor, pentru Real Madrid.

După reușit lui Mbappe, Stuttgart a egalat repede, iar Rudiger a trecut-o pe Real Madrid în avantaj abia în minutul 83. Victoria de 3-1 a fost adusă de brazilianul Endrick, în vârstă de 18 ani, cu patru secunde înainte de minutul 95. Brazilianul a tras un șut de la peste 20 de metri la poartă, deși putea să le paseze lui Vinicius sau Mbappe. Șutul lui Endrick l-a surprins pe portarul lui Stuttgart.

Carlo Ancelotti, antrenorul celor de la Real Madrid, în vârstă de 66 de ani, l-a descris pe fotbalistul său după finalul partidei. Întrebat despre declarația portarului Thibaut Courtois, prin care afirma că dacă Endrick nu șuta la poartă, îl „ucidea”, antrenorul Realului nu s-a ferit de cuvinte.

„Da, dar are ouă (n.r. Endrick). Pentru că erau trei contra unu și el a avut curajul să tragă.

Este capabil să facă lucruri la care nimeni nu se poate gândi. Eu, cel puțin, nu m-am gândit. Are darul de a fi foarte eficient. Puteți vedea că are ceva special”, a declarat Carlo Ancelotti.

Întrebat despre decizia lui Endrick de a se căsători la doar 18 ani, Carlo Ancelotti a răspuns pe un ton glumeț.

„S-a dovedit a fi foarte curajos în ultimele două zile (n.r. râde)”, au scris jurnaliștii de la AS.com.

Endrick, cel mai tânăr marcator al lui Real Madrid, în Liga Campionilor

Cu golul înscris în meciul de ieri seară, Endrick a devenit cel mai tânăr marcator din istoria lui Real Madrid, în UEFA Champions League.

Brazilianul a bătut recordul lui Raul, care într-un meci cu Ferencvaros în care a marcat, avea 18 ani, trei luni și 21 de zile. În ziua meciului împotriva lui Stuttgart, Endrick avea 18 ani, o lună și 27 de zile.

Pe locul trei în topul celor mai tineri marcatori în Champions League ai lui Real Madrid, se află Rodrygo, tot din Brazilia, care a marcat un gol împotriva celor de la Galatasaray la vârsta de 18 ani, nouă luni și 28 de zile.

Conform Transfermarkt, cota de piață a lui Endrick este de 60 de milioane de euro.

Publicat: 18 09. 2024, 10:32