Ce a scris un fost arbitru FIFA despre faza care l-a făcut pe Ianis Hagi să plângă

SURSA FOTO: PROFIMEDIA. 8 octombrie 2024
Vezi galeria foto - 6 poze

Bobby Madden (45 de ani), fost arbitru FIFA care a oficiat meciuri din preliminariile Cupei Mondiale 2014, printre altele, a pus lupa pe faza din partida Rangers – St. Johnstone care a condus la eliminarea lui Ianis Hagi (25).

Mijlocașul român a primit direct cartonașul roșu, în minutul 81 al confruntării, însă din fericire pentru el, coechipierii de la Rangers au izbutit să conserve avantajul de pe tabelă și s-au impus cu 2-0.

„VAR-ul salvează din nou”. Fostul arbitru Bobby Madden laudă tehnologia pentru eliminarea lui Ianis Hagi din partida Rangers – St. Johnstone

Duminică, 6 octombrie 2024, cu ocazia partidei Rangers – St. Johnstone, din etapa 7 a campionatului Scoției, Ianis Hagi a ieșit în lacrimi din teren, după ce a primit direct cartonașul roșu.

A fost primul meci bifat de mijlocașul român de la revenirea în cadrul primei echipe de la Rangers, iar partida începuse într-o notă pozitivă pentru el. Aruncat în luptă în minutul 46 al confruntării, Hagi Jr. a izbutit să ofere pasa decisivă de la golul înscris de Cerny în minutul 58.

Ulterior, în minutul 81, Ianis Hagi a comis-o. Fotbalistul echipei naționale a avut o intrare întârziată asupra unui adversar și inițial arbitrul i-a acordat doar cartonașul galben. Ulterior, sesizat din camera VAR, „centralul” a mers la margine să revadă faza și i-a arătat direct cartonașul roșu lui Ianis Hagi.

După ce a văzut episodul petrecut în finalul partidei Rangers – St. Johnstone, Bobby Madden, fost arbitru FIFA, a ținut să mulțumească tehnologiei, implicit sistemului VAR, prin intermediul unei postări pe care a realizat-o pe rețelele de socializare:

VAR-ul salvează din nou”, a scris Madden, care s-a retras în 2023 din arbitraj, citat de publicația Ibrox News.

Rangers a învins-o pe St. Johnstone cu scorul de 2-0 și rămâne pe locul 3 în clasamentul din Scoția, cu 16 puncte. Pe primele două poziții sunt Celtic și Aberden, ambele cu punctaj maxim după 7 etape.

Decizia arbitrului a fost validată și de antrenorul lui Rangers, Philippe Clement

Inițial, Philippe Clement nu a fost de acord în totalitate cu decizia luată de arbitru în minutul 81 al partidei Rangers – St. Johnstone. Însă, după meci, antrenorul lui Rangers a văzut reluările, iar la conferința de presă a ținut să evidențieze faptul că Ianis Hagi a fost eliminat corect:

Am avut senzația că n-a fost multă intensitate și am avut dubii mari legate de eliminare, dar, după ce am văzut imaginile, e roșu clar. Intrarea n-a avut intensitate, e mai degrabă una întârziată, din partea unui jucător obosit la acel moment. E doar un fault făcut de un jucător de profil ofensiv. Ianis n-a avut nicio intenție să intre așa. A avut ghinion, dar e un roșu clar, așa că n-am ce să zic despre asta. Nu pot să fiu dezamăgit de el, pentru că e în procesul de creștere. Dar nu cred că va fi o suspendare mare, pentru că se vede că n-a avut multă intensitate și a fost mai degrabă ceva cu ghinion”, a declarat Philippe Clement, după ultima victorie înregistrată pe Ibrox.

Publicat: 08 10. 2024, 11:07