Comentatorii englezi au reacționat efervescent după ce au văzut ce a făcut Radu Drăguşin în Newcastle – Tottenham

Comentatorii englezi au reacționat efervescent după ce au văzut ce a făcut Radu Drăguşin în Tottenham – Newcastle

Radu Drăguşin i-a determinat pe comentatorii englezi să reacționeze efervescent după ceea ce a făcut în Newcastle – Tottenham.

Titular în Newcastle – Tottenham din etapa a treia din Premier League, Radu Drăgușin a avut o prestație consistentă.

Cum au reacționat comentatorii englezi după ce au văzut ce a făcut Radu Drăguşin în Newcastle – Tottenham

Folosit în premieră titular în acest sezon de către Ange Postecoglou, fundașul central român Radu Drăgușin a demonstrat că Tottenham se poate baza pe el, nu doar când vreunul dintre titularii de drept este accidentat.

În prima repriză a meciului din deplasare cu Newcastle a jucat excelent, dar prin prestația în repriza a doua a arătat de ce Tottenham a plătit pe el 25 de milioane de euro. În minutul 47, Alexander Isak a pătruns în careu pe dreapta, dar nu a apucat să tragă, deoarece Drăgușin a intrat prin alunecare, la sacrificiu, iar mingea a ajuns în brațele lui Vicario.

Intervenția internaționalului român i-a făcut pe comentatorii englezi să o catalogheze drept superbă, potrivit Digi Sport.

Drăgușin a primit nota 6 pentru prestația din prima repriză cu Newcastle

În primele două meciuri jucate de Tottenham în acest sezond in Premier League, 1-1 în deplasare cu Leicester și 4-0 acasă cu Everton, Radu Drăgușin a fost păstrat pe banca de rezerve.

Pentru ceea ce a făcut în prima reprtiză cu Newcastle, jurnaliștii britanici l-au notat pe Radu Drăgușin cu 6. Aceeași notă au mai primit-o Vicario, Porro, Udogie, Bissouma și Son. În schimb, Romero, Sarr, Maddison, Kulusevski și Odobert au primit 7.

„O după-amiază liniștită până acum pentru românul care i-a luat locul lui Micky Van de Ven. Nu a fost pus în dificultate pe faza defensivă, dar a avut o jumătate de ieșire din apărare cu mingea la picior”, au notat cei de la Spurs Web.

La primul meci ca titular în acest sezon, Drăgușin a fost păstrat pe teren până la final

Până la urmă, Newcastle s-a impus cu 2-1. În minutul 37, Barnes a primit o minge la aproximativ 8 metri și a șutat din prima, fără speranțe pentru Vicario. În minutul 57, portarul gazdelor, Pope, a respins în față, Johnson a trimis paralel cu linia porții, iar Burne, încercând să degajeze în corner, și-a trimis mingea în propria poartă.

Newcastle a marcat golul victoriei în minutul 78, după un contratac. Murphy a scăpat singur pe dreapta, i-a pasat în centru lui Isak, iar acesta a îndeplinit o simplă formalitate cu poarta goală.

Ange Postecoglou l-a păstrat pe Radu Drăgușin în teren până la ultimul fluier al arbitrului de centru Robert Jones.

Publicat: 01 09. 2024, 17:41
Actualizat: 01 09. 2024, 17:42