Ce o așteaptă pe FCSB în Danemarca! Antrenorul danezilor pregătește „iadul posesiei” împotriva echipei lui Gigi Becali: „E important”

Nordsjaelland, adversara FCSB-ului din turul trei preliminar Conference League, nu a pierdut niciun meci în campionat și este pe primul loc în Danemarca. În turul cu vicecampioana României, danezii au remizat, scor 0-0, la București, însă sunt convinși că vor avea clar posesia în returul din Danemarca.

Antrenorul danezilor de la Nordsjaelland, avertisment pentru FCSB înainte de manșa retur: „Vom avea mult timp mingea!”

Nordsjaelland a spulberat-o pe Randers, scor 5-0, în cadrul etapei a patra din campionatul danez. După meci, Johannes Thorup a vorbit despre evoluția jucătorilor săi, însă a și prefațat returul cu FCSB, meci din a doua manșă a turului trei preliminar Conference League. Antrenorul formației din Farum a ținut să vină cu un mic avertisment pentru vicecampioana României.

„Am condus la pauză, dar nu eram mulțumiți. Ne-a lipsit intensitatea și nu am jucat la un tempo suficient de ridicat. Jocul a fost întâmplător, cu prea multe atingeri și ne-am mișcat prea lent.

La pauză le-am arătat câteva faze de acest fel și le-am cerut mai mult în ceea ce privește intesitatea și calitatea. După pauză am reușit să ne ridicăm nivelul. Am făcut 2-0 cu un gol fantastic, iar de acolo am preluat controlul total al jocului.

În pregătirea meciului de azi ne-am concentrat pe cât de important este să arătăm că putem juca bine și în campionat, deși suntem implicați și în competițiile europene. Am reușit!

Poate părea greu de înțeles că am fost nemulțumiți după un meci câștigat de 5-0, însă m-am bucurat că le-am putut oferi ocazia și altor jucători să intre, să aibă minute în picioare și să își demonstreze calitățile.

Cred că și joi seară (n.r. cu FCSB) vom avea mult timp mingea. La meciul din România am reușit să ridicăm tempoul din când în când, însă ne-a și lipsit acest lucru uneori. Trebuie să folosim perioadele bune de azi ca inspirație pentru meciul de joi”, a declarat Johannes Thorup pentru site-ul clubului.

Gigi Becali nu se teme deloc de returul din Danemarca: „Am scos untul și smântâna din ei și părerea mea e că ne vom califica!”

În meciul tur de la București, FCSB a remizat cu Nordsjaelland, scor 0-0, deși danezii au jucat în inferioritate numerică. Totuși, în ciuda egalului, Gigi Becali, patronul roș-albaștrilor, a rămas optimist și a spus că echipa sa se va califica mai departe.

„Sunt foarte mulțumit pentru că am jucat cel mai bun joc al nostru de când sunt eu în fotbal. Am analizat când m-am sculat, am făcut o analiză la rece. Am jucat cu o echipă extraordinară care pasează foarte mult.

Nu îmi închipuiam că o echipă poate să paseze așa. Numai că noi, dacă analizezi bine jocul și le iei pe toate, noi am avut situații de a marca mai clare decât ei. Bine, ai avut bară dintr-o lovitură liberă, nu se pune aia.

Din combinații noi am avut două. Numai că l-am avut pe Compagno neinspirat acolo, iar la Cordea trebuia să fie gol. În loc să intre și să scape singur cu portarul, el s-a întors. Părerea mea e că noi ne vom califica. Noi am scos untul și smântâna din ei”, a spus Gigi Becali.

Publicat: 14 08. 2023, 11:12
Actualizat: 14 08. 2023, 11:19