Cristi Balaj a făcut iureș împotriva arbitrului, după CFR Cluj – Pafos 1-0! A fost scandalizat de deciziile centralului: „Este rușinos!”

Cristi Balaj in cadrul Galei AFAN, desfasurata la Restaurantul Le Chateux din Bucuresti, marti 20 august 2019. © FOTO:Razvan Pasarica/SPORT PICTURES

CFR Cluj a câștigat la limită manșa tur a dublei cu Pafos, scor 1-0. Cristi Balaj a făcut iureș împotriva arbitrului, după CFR Cluj – Pafos 1-0! A fost scandalizat de deciziile centralului: „Este rușinos!”.

Echipa antrenată de Dan Petrescu a făcut un pas important către grupele Europa Conference League, după ce a învins-o pe Pafos, din Cipru, scor 1-0. Golul decisiv a fost marcat de Meriton Korenica, în minutul al partidei din Gruia.

Cristi Balaj a făcut iureș împotriva arbitrului, după CFR Cluj – Pafos 1-0!

Președintele clujenilor, Cristi Balaj, a făcut iureș, în ciuda faptului că echipa antrenată de Dan Petrescu s-a impus în manșa tur și pleacă cu prima șansă la calificare pentru retur. Balaj a fost extrem de nemulțumit de maniera de arbitraj a centralului sârb, Novak Simovic. Balaj a fost consternat de faptul că Simovic nu a văzut un penalty pentru CFR în a doua repriză, atunci când Panagiotis Tachtsidis a fost împins în careul celor de la Pafos.

„Eu zic că fazele sunt diferite. Tocmai că intrarea asupra lui Tachtsidis a fost o intrare în care apărătorul l-a căutat cu privirea și a intrat direct în stomacul lui. A intrat cu forță în el și necsita o măsură disciplinară.

În minutul 58, pentru mult mai puțin, ambii jucători au intrat la fel, a dat fault după ce poarta lor rămăsese goală. Rezultatul?! Arbitrul a avertizat doi jucători de la CFR! Faptul că într-o asemenea etapă a competiției se fac astfel de gafă. Un astfel de arbitru, care se plimbă destul de des prin Cipru, iar la faza lui Tachtsidisnu respecți protocolul VAR. De ce să oprești o asemenea acțiune? Ți-e frică că se va da gol? Atâta timp cât protocolul te obligă. Și dacă s-ar fi înscris gol, avea VAR-ul pentru a afla dacă avea sau nu dreptate. Este rușinos să faci o astfel de delegare. Sunt imagini care fac de rușine acest fenomen, în această competiție.

La Deac a fost eliminare. Și în măsura în care recunosc acest lucru, pentru că nu am cum să mă schimb. Nu mi se pare corect să recunosc atunci când sunt decizii împotriva noastră, iar atunci când ni se fac nedreptăți să trec cu vederea. Am obținut maximum din acest meci în condițiile date. Am avut un penalty care trebuia dat obligatoriu!” a declarat Cristi Balaj la Digi Sport.

CFR Cluj are un program încărcat în perioada următoare

Este cert că Dan Petrescu și elevii săi se vor concentra pe meciul retur cu Pafos, care se va disputa pe 29 august, în Cipru. Totuși, pentru clujeni urmează un nou joc de campionat, duminică, pe 25 august, în fața celor de la FC Botoșani.

După returul cu Pafos, CFR Cluj va avea de disputat câteva derby-uri importante, cu echipe care se luptă la play-off. În etapa a 8-a din Superliga se va deplasa la Constanța, pentru meciul cu Farul, iar în etapa a 9-a o va primi pe teren propriu pe campioana FCSB.

Publicat: 22 08. 2024, 23:08
Actualizat: 22 08. 2024, 23:19