De ce s-a enervat Jose Mourinho în Moldova! „E mereu un risc! Ne chinuim să înțelegem”

Manchester United manager Jose Mourinho looks on after Chelsea win 1-0 to win the FA Cup Chelsea v Manchester United FA Cup Final, UK - 19 May 2018, Image: 372308198, License: Rights-managed, Restrictions: Editorial use only. No merchandising. For Football images FA and Premier League restrictions apply inc. no internet/mobile usage without FAPL license - for details contact Football Dataco, Model Release: no, Credit line: Rogan/JMP / Shutterstock Editorial / Profimedia

Jose Mourinho (60 de ani), antrenorul italienilor de la AS Roma, a fost extrem de nervos după meciul câștigat cu 2-1 în fața lui Sheriff Tiraspol, din Republica Moldova, în prima etapă a fazei grupelor Conference League.

Felul în care a arătat AS Roma în Republica Moldova, cu Sheriff Tiraspol, l-a determinat pe Jose Mourinho să aibă un discurs dur după fluierul de final. Antrenorul portughez în vârstă de 60 de ani nu și-a menajat elevii, în ciuda victoriei pe care aceștia au reușit să o obțină în fața fostei adversare a Farului Constanța din preliminariile Ligii Campionilor.

Tehnicianul a criticat lipsa de atitudine a jucătorilor săi, despre care spune că nu au meritat să deschidă scorul și că au început să joace bine abia după ce s-au văzut egalați.

„Nu mi-a plăcut prima repriză, am fost foarte lenți și lipsiți de agresivitate. Nu am ținut cont de planul tactic, nu am controlat jocul. Golul de 1-0 a fost un miracol, nu meritam să conducem. După ce am fost egalați am reacționat bine, atunci mi-a plăcut ce am văzut.

În final cred că am meritat victoria, asta e cel mai important”, a declarat Jose Mourinho la finalul meciului dintre Sheriff Tiraspol și AS Roma.

„The special one”, debusolat din cauza lui Renato Sanches: „Ne chinuim să îl înțelegem”

Renato Sanches (26 de ani) nu a jucat decât 28 de minute în meciul dintre Sheriff Tiraspol și AS Roma. Fotbalistul a acuzat probleme musculare, iar Jose Mourinho s-a văzut nevoit să efectueze prima înlocuire a meciului încă de la jumătatea primei reprize.

Antrenorul echipei din Italia a recunoscut, după fluierul de final al meciului din Republica Moldova, că nu reușește să își explice fragilitatea fotbalistului, care nu este pentru prima dată în carieră într-o astfel de situație.

„Din păcate, la Renato Sanchez există mereu acest risc. E foarte greu de înțeles ce se întâmplă cu el. Cei de la Bayern nu au înțeles, nici cei de la PSG, iar acum și noi ne chinuim să-l înțelegem. Nu știm ce se întâmplă.

E un jucător foarte bun, dar are nevoie de continuitate. A avut o pauză de trei zile, ar fi trebuit să joace fără probleme 45 de minute, dar a simțit ceva la mușchi”, a declarat Jose Morinho, potrivit publicației Sky Sports.

În celălalt meci al primei etape din Grupa G a Conference League, Slavia Praga s-a impus cu 2-0 în deplasarea de la Servette Geneva.

Publicat: 22 09. 2023, 11:28