FC Astana – Corvinul Hunedoara 6-1, în turul 3 preliminar din Conference League. Echipa lui Florin Maxim își încheie aventura europeană cu o umilință

SURSA FOTO: instagram.com/corvinulhunedoaraofficial
Vezi galeria foto - 6 poze
18:42

MIN. 85: GOL ASTANA

Astanov înscrie al șaselea gol al gazdelor, după încă o gafă în apărarea Corvinului.

18:36

MIN. 79: GOL CORVINUL

Velisar înscrie cu un șut superb la vinclu, de la aproxiamtiv 25 de metri, în diagonală.

18:33

MIN 76: GOL ASTANA

Tomasov șutează sub transversală, din interiorul careului mare..

18:31

MIN. 74: GOL ASTANA

Gripshi înscrie cu un șut la vinclu.

18:26

MIN. 68: GOL ASTANA

Charles își trece, din nou, numele, pe lista marcatorilor.

18:14

MIN. 58: GOL ASTANA

Tomasov primește o minge în adâncime, Pop vrea să protejeze obiectvul de jnoc, dar este depășit în viteză de adversar, care înscrie.

18:03

MIN. 46: S-A RELUAT CONFRUNTAREA DE LA ASTANA

Arbitrul turc Atilla Karaoglan a fluierat începutul celei de-a doua părți a meciului.

17:46

MIN. 45: PAUZĂ LA ASTANA

Arbitrul turc Atilla Karaoglan a fluierat finalul primei reprize.

17:38

MIN. 38: INFO MECI

FC Astana continuă să pună presiune, după ce a deschis scorul.

17:13

MIN. 13: GOL ASTANA

Manolache vrea să paseze unui coleg, Charles interceptează mingea și înscrie fără probleme.

17:00

MIN. 1: A ÎNCEPUT PARTIDA

Arbitrul turc Atilla Karaoglan a fluierat începutul confruntării.

16:13

ECHIPELE DE START

Astana (1 – 3 – 4 – 3): 93. Čondrić – 5. Kažukolovas, 22. Marochkin, 45. Amanović – 2. Bartolec, 7. Ebong, 77. Gripshi, 6. Vorogovskiy – 10. Tomasov, 9. Charles, 28. Camara. Antrenor: Grigoriy Babayan
Rezerve: 55. Zarutski, 74. Seisen – 3. Kalaica, 4. Bystrov, 8. Kuat, 11. Ahanonu, 15. Beysebekov, 19. Osei, 21. Astanov, 27. Dosmagambetov, 72. Basmanov, 81. Karimov
Corvinul (1 – 4 – 3 – 3): 12. Lefter – 8. Bradu, 6. Lică, 30. Manolache, 11. Roger – 31. Ubbink, 10. Neacșa, 97. Hrezdac – 7. Lupu, 9. Buş, 19. Pîrvulescu. Antrenor: Florin Sandu Maxim
Rezerve: 1. Blaga – 3. Pop, 14. Hergheligiu, 15. Predică, 17. Grigore, 18. Mitran, 20. Gîrbiță, 23. Cărăruș, 25. Chukwu, 27. Câmpan, 98. Velisar

Meciul FC Astana – Corvinul Hunedoara are loc în turul 3 preliminar din Conference League, sezonul 2024 – 2025, iar partida este Live Video Online pe www.prosport.ro.

De asemenea, duelul de pe Stadionul Central din Almaty poate fi văzut și la televizor pe Digi Sport 1 și Prima Sport 1.

FC Astana – Corvinul Hunedoara Live Video Online în turul 3 preliminar din Conference League

După ce FCSB a ratat calificarea în play-off-ul Ligii Campionilor, miercuri, 14 august, toți ochii românilor vor fi pe Corvinul Hunedoara, care va evolua în deplasare cu FC Astana și va încerca să obțină calificarea din turul 3 preliminar al Conference League.

În prima manșă a dublei, la Sibiu, Corvinul Hunedoara a fost învinsă de gruparea din Kazahstan la limită, scor 1-2, asta după ce a condus la pauză cu 1-0. Însă, fotbaliștii lui Florin Maxim nu și-au pierdut speranța și vor încerca să dea lovitura în returul de pe Stadionul Central din Almaty.

Dacă se va impune în această seară, Corvinul Hunedoara va obține calificarea în play-off-ul Conference League, care reprezintă ultimul pas înainte de faza grupelor.

Ar fi o reușită istorică pentru câștigătoarea Cupei României și trebuie menționat că în play-off, Corvinul ar putea da peste câștigătoarea din dubla St. Mirren (Scoția) – Brann (Norvegia). În partida tur, echipele din urmă menționate au remizat în Scoția, scor 1-1.

Revenind la partida Astana – Corvinul, golul hunedorenilor din tur a fost înscris de Antonio Manolache, în minutul 37. În schimb, pentru Astana au punctat Camara (62′) și Geofrrey (80′).

Echipele probabile

FC Astana: Condric – Kazukolovas, Marochkin, Armanovic – Bartolec, Ebong, Gripshi, Vorogovskiy – Tomasov, Geoffrey, Camara
Antrenor: Grigori Babayan

Corvinul Hunedoara: Lefter – Bradu, Lică, Manolache, Roger – Hrezdac, Pop – Neacșa, Ubbink, Pîrvulescu – Buș
Antrenor: Florin Maxim

Declarațiile antrenorilor

După victoria obținută la Sibiu, antrenorul celor de la FC Astana a transmis răspicat că nu a subestimat-o pe Corvinul. Din contră, a analizat-o pe cât de bine a putut, din dorința de a obține calificarea în play-off-ul Conference League:

Am studiat bine adversarul, am urmărit toate meciurile din preliminarii. Este o echipă de un nivel foarte bun, arată un fotbal încrezător. În prima repriză le-am dat multă încredere și, sincer, nu am jucat așa cum am plănuit. E bine că în pauză jucătorii m-au auzit și în repriza secundă a ieșit o echipă complet diferită. Și încrederea pe care am dat-o adversarului în prima repriză, am reluat-o în repriza secundă, am jucat exact fotbalul pe care l-am planificat”, a spus Grigori Babayan, după meciul tur dintre Corvinul și Astana.

Din tabăra adversă, tot după meciul de la Sibiu, Florin Maxim a spus că elevii săi pot întoarce rezultatul în Kazahstan:

Două goluri foarte ușoare, e meteahna noastră, nu am ieșit în întâmpinare. Sper să învățăm din astea și să mergem mai departe. Toată lumea ne dădea favoriți, dar dacă te uiți pe lotul lor… Se vede. Au știut să sufere în prima repriză. Nu pot să spun că m-au surprins, doar au fost mai pragmatici. Eu cu asta am rămas. Se poate întoarce rezultatul, dar nu putem să pierdem o minge la 80 de metri de poartă și să luăm gol”, a punctat antrenorul Corvinului.

Publicat: 14 08. 2024, 18:50
Actualizat: 14 08. 2024, 18:59