Gol controversat în minutul 116: faza care a decis finala Conference League dintre Olympiacos și Fiorentina a fost judecată minute bune la VAR! Tot stadionul a explodat când arbitrul a validat reușita

sursa foto Profimedia

Faza care a decis finala Conference League dintre Olympiacos și Fiorentina a provocat controverse majore, golul marcat de Ayoub El Kaabi fiind analizat minute bune în camera VAR până să fie validat!

Formația pregătită de Jose Luis Mendilibar a scris istorie pe stadionul rivalei AEK Atena, reușind să devină prima echipă din Grecia care cucerește un trofeu european.

Faza care a decis finala Conference League dintre Olympiacos și Fiorentina a fost judecată minute bune la VAR!

După o partidă în care niciuna dintre echipe n-a reușit să deblocheze defensiva celeilalte, jocul părea să se ducă spre loviturile de departajare, însă grecii au dat lovitura în minutul 116, când Ayoub El Kaabi înscria cu o lovitură de cap.

Poziția marocanului a fost însă la limita ofsaidului, iar faza a fost analizată minute bune de către brigada de arbitri din camera VAR, iar, în final, golul lui Olympiacos a fost validat.

Faza le va provoca cu atât mai multă frustrare italienilor, având în vedere că în prima repriză celor de la Fiorentina le-a fost anulat un gol de către arbitrii din camera VAR pe motiv de ofsaid.

Olympiacos s-a impus, în cele din urmă, cu scorul de 1-0 în fața Fiorentinei, grație golului semnat de Ayoub El Kaabi în prelungiri, în minutul 116. Pentru italieni, este a doua finală consecutivă de Conference League pe care o pierd, după ce anul trecut au cedat în fața celor de la West Ham United.

Echipele de la Olympiacos – Fiorentina 1-0

Olympiacos: Tzolakis – Rodinei, Retsos, David Carmo, Ortega – Hezze, Iborra – Podence, Chiquinho, Fortounis – El Kaabi
Rezerve: Paschalakis, Papadoudis, Andre Horta, El-Arabi, Alexandropoulos, Quini, Masouras, Joao Carvalho, Jovetic, Richards, Apostolopoulos, Ntoi
Antrenor: Jose Luis Mendilibar

Fiorentina: Terracciano – Dodo, Milenkovic, Martinez Quarta, Biraghi – Arthur, Mandragora – Gonzalez, Bonaventura, Kouame – Belotti
Rezerve: Christensen, Lopez, Beltran, Ikone, Ranieri, Nzola, Infantino, Faraoni, Duncan, Kayode, Parisi, Barak
Antrenor: Vincenzo Italiano

Publicat: 30 05. 2024, 00:55