Răzvan Lucescu, descătușat după ce a învins-o pe Hearts și a dus-o pe PAOK în grupele Conference League: „Este mai mult decât o calificare!”

Răzvan Lucescu s-a descătușat în fața reporterilor, joi seară, după ce a învins-o pe Hearts și a dus-o pe PAOK în grupele Conference League. Gruparea antrenată de român s-a impus fără drept de apel în Grecia, scor 4-0, după ce câștigase și în turul din Scoția cu 2-1.

Răzvan Lucescu, start excelent de sezon pe banca lui PAOK! Românul s-a descătușat după ce a învins-o pe Hearts și s-a calificat în grupele Conference League

Sub comanda antrenorului român Răzvan Lucescu, PAOK a învins-o, joi, cu 4-0 pe Hearts și a obținut calificarea în grupele Conference League. În turul din Scoția, grecii se impuseseră cu 2-1.

Revenind la partida din manșa secundă, PAOK a început în forță jocul și la pauză a condus cu 2-0, mulțumită unor reușite ce le-au aparținut lui Taison și Thomas. În repriza secundă, scorul a fost dus la 3-0 de Konstantellas, după care, în minutul 71, Taison și-a trecut o dublă în cont și a închis tabela, 4-0 pentru PAOK.

Echipa antrenată de Lucescu jr. continuă să arate o formă foarte bună, iar tehnicianul român s-a descătușat la interviul acordat după meciul de joi seară:

„Am reușit să facem o treabă excelentă în vara aceasta. Și când vorbesc despre muncă, mă refer la efort uriaș, sacrificiu și dăruire din partea acestui grup de jucători. De la pregătire până astăzi.

De acum, urmează jocuri noi. Dacă ne uităm la atmosfera de acum față de cea care a predominat anul trecut după eliminare, am putea spune că este mai mult decât o calificare.

Acest rezultat ne oferă timp să ne îmbunătățim, să dobândim și mai multă încredere. Ne vom gândi la meciul următor, nu mai contează nimic pentru noi!”, a declarat Răzvan Lucescu, conform metrosport.gr.

După succesul cu 4-0 în fața lui Hearts, jucătorii lui PAOK au sărbătorit timp de minute bune alături de galerie.

Răzvan Lucescu, neînvins în actuala stagiune

PAOK a început excelent sezonul 2023 – 2024, iar în primele 8 partide disputate a obținut 6 victorii și două egaluri. Singurele remize au fost înregistrate în preliminariile Conference League, 0-0 cu Beitar Ierusalim și 0-0 cu Hajduk Split.

În campionatul Greciei, PAOK este pe locul secund după primele două etape, cu punctaj maxim, dar cu un golaveraj sensibil mai slab decât al liderului Olympiakos. PAOK le-a învins în primele două etape pe Asteras și Kifisias, 3-0 și 2-1.

În runda a treia a campionatului, elevii lui Răzvan Lucescu se vor deplasa pe terenul lui OFI Crete. Partida e programată duminică, 3 septembrie, de la ora 20:00.

Publicat: 01 09. 2023, 09:15