„Rușine, mercenarilor! Poate pleacă Mister”. Reacția fanilor din Gruia, după Pafos – CFR Cluj 3-0: au cerut demiterea lui Dan Petrescu

Fanii celor de la CFR Cluj au avut o reacție virulentă după ce formația lui Dan Petrescu a fost eliminată din play-off-ul Conference League.

Joi, CFR Cluj a fost învinsă de Pafos, 3-0, în returul play-off-ului Conference League. În partida tur, echipa din Gruia s-a impus cu 1-0.

Reacția fanilor din Gruia, după Pafos – CFR Cluj 3-0

După eliminarea rușinoasă din play-off-ul Conference League, fanii celor de la CFR Cluj au răbufnit, în mediul online. Ultrașii i-au criticat pe jucători și chiar au cerut demiterea antrenorului Dan Petrescu.

Mai jos, puteți citi o parte dintre reacțiile fanilor celor de la CFR Cluj:

„Poate pleacă Mister și scăpăm de câteva lucruri: fotbalul mizer, văicărelile continue, marele Deac care e bun doar la a mazili antrenorii obiectivi” / „Ruşine. Am merita să ne luptam anul ăsta la retrogradare, poate s-ar mai trezi unii să vadă cât de gravă e problema” / „Sper ca pe Petrescu îl lăsați în Cipru!” / „Ruşine, mercenarilor!” / „Catastrofe”.

Golurile partidei au fost marcate de Jaja, Goldar și Tankovic.

Dan Petrescu, plin de nervi după Pafos – CFR Cluj 3-0

Dan Petrescu a avut un discurs extrem de dur, după ce echipa sa a fost învinsă fără drept de apel în Cipru.

„Cred că Pafos a meritat calificarea. Bineînțeles, la meciul tur, dacă am fi primit penalty și era 2-0, cred că ar fi fost mai greu de întors un 2-0. Dar nu vrem să luăm din meritele lor și n-ar fi bine să dăm vina pe altcineva. Au jucat foarte bine.

Noi nu ne-am adaptat nici la teren, nici la vreme, nici la nimic. Am greșit din secunda 10 o pasă. Două cadouri în prima repriză. Practic au avut trei ocazii și două cadouri ale noastre. Ne-am trezit la pauză cu 2-0 și a fost foarte greu. Am schimbat și sistemul, dar n-a ajutat cu nimic. Se vedea că ei sunt mai bine decât noi.

Eu am avertizat înainte de a juca cu ei. Toată lumea zicea că așa fac eu mereu. Știu valoarea lor, le-am văzut toate meciurile. Sunt jucători de nivel foarte bun, au mulți străini foarte buni, au investit și cred că valoarea lor este mai mare decât a jucătorilor noștri, iar asta s-a văzut azi pe teren.

Fundașii noștri, în afară de Camora, n-au jucat în cupele europene până acum. Nici Mogoș, nici Boben, nici Kresic. Ei au fost în liga a doua și a treia din Italia, au venit aici, iar nivelul în Europa e puțin mai mare. S-a văzut că au făcut multe greșeli.

Keita a făcut o greșeală incredibilă, n-avea voie să dea pasă la adversar în modul ăla. Practic, le-am dat primele două goluri, iar al treilea un penalty. Dacă faci greșeli, meriți să ieși din competiție, iar asta s-a întâmplat azi.

Eu zic că am avut ocazii. A fost șutul lui Korenica în prima repriză, a fost șutul lui Camora, iar din trei ocazii dacă marcam un gol era alt meci. La pauză le-am zis că e important să nu mai luăm.

Putem da gol în ultimul minut, dar când s-a făcut 3-0 imediat, după o greșeală personală.. noi l-am studiat pe Jaja, le-am spus că e cel mai bun jucător. Am pus de 10 ori video cu el, dar dacă e mai bun n-ai ce să faci”, a declarat Dan Petrescu, la finalul meciului cu Pafos.

Publicat: 30 08. 2024, 09:45
Actualizat: 30 08. 2024, 12:40