Află tot ce trebuie să știi despre Partizan

Partizan Belgrad este prima echipă din Europa de Est care a disputat finala Cupei Campionilor, în 1966 și de asemenea, este prima echipă din Serbia care a intrat în grupele Champions League, după ruptura de fosta Yugoslavie.
Partizan a câștigat de-a lungul timpului 20 de titluri, 11 pentru Yugoslavia și 8 pentru Serbia&Muntenegru/Serbia. Echipa din Belgrad a câștigat titlul în sezonul trecut, dar a fost eliminată în turul trei preliminar de Fenerbahce.

Echipa evoluează în meciurile de acasă pe stadionul "Partizana" din Belgrad, care are o capacitate de aproximativ 32.000 de locuri. Partizan este echipa armatei, fiind fondată cu doi ani înaintea Stelei, în 1945.
Antrenorul echipei este fostul mare fotbalist sârb, Slavisa Jokanovic, care a evoluat de-a lungul timpului la Deportivo La Coruna și Chelsea.
Marea rivală a Stelei Roșii are în lot 8 jucători străini, vedeta fiind fără îndoială mijlocașul brazilian Juca. La echipa sârbă mai evoluează Lamine Diarra și Moreira.

Publicat: 29 08. 2008, 14:32
Actualizat: 29 08. 2008, 14:32