Dennis Man, pericol public: a scos un penalty cu VAR, iar Răzvan Marin a marcat și el în Kosovo – România!

Dennis Man, pericol public: a scos un penalty cu VAR, iar Răzvan Marin a marcat și el în Kosovo - România!

Dennis Man a scos un penalty cu VAR, iar Răzvan Marin a marcat și el în Kosovo – România.

România conduce Kosovo cu 2-0, Dennis Man înscriind primul gol și scoțând penalty-ul din care Răzvan Marin a a majorat diferența.

Răzvan Marin a marcat și el în Kosovo – România, după un penalty scor de Dennis Man

Naționala de fotbal a României controlează meciul de la Priștina, cu naționala statului Kosovo. Tricolorii conduc cu 2-0 după 80 de minute de joc. Dennis Man a deschis scorul în minutul 40, după o fază senzațională. Mijlocașul echipei Parma a înșirat mai mulți adversari, a șutat din afara careului la colțul lung, iar plonjul lui Muric a fost inutil.

Scorul pauzei putea fi 2-0 pentru naționala antrenată de Mircea Lucescu. Același Man a creeat o acțiune pe centru, i-a pasat pe dreapta lui Mihăilă, iar acesta a șutat în bară, deși era singur cu portarul advers.

Răzvan Marin a transformat impecabil penalty-ul din minutul 59, la fel cum a făcut-o la EURO 2024, cu Slovacia

La cinci minute de la reluare, România a beneficiat de un penalty. Dennis Man a vrut să ajungă la o minge pasată în adâncime, dar a fost faultat în careu de Berisha, care i-a pus o talpă pe gambă.

Într-o primă fază, arbitrul de centru, azerul Aliyar Aghayev, a lăsat meciul să continue, dar la prima întrerupere i s-a cerut din camera VAR să consulte sistemul video. Oficialul a avut nevoie doar de câteva secunde pentru a-și da seama că a fost infracțiune și a indicat punctul cu var.

Răzvan Marin, omul care a marcat din penalty la EURO 2024, în meciul cu Slovacia, s-a angajat și de această dată. Execuția a fost impecabilă, în forță, în plasa laterală, iar România conducea cu 2-0.

Meciul de la Priștina este primul al lui Mircea Lucescu în calitate de selecționer al României, după 38 de ani

După exact o oră de joc, a ieșit din nou la rampă „duetul” Man – Mihăilă. Primul i-a pasat celui de-al doilea la marginbea careului mare, iar atacantul a șutat puternic, însă și de această dată mingea a lovit bara laterală a porții echipei gazdă.

Meciul de la Priștina este primul al lui Mircea Lucescu în calitate de selecționer al României, după o pauză de 38 de ani fără patru zile.

El i-a trimis în teren, din primul minut, pe Niță – Rațiu, Drăgușin, Burcă, Bancu – R. Marin, M. Marin, Stanciu – Man, Drăguş și Mihăilă.

Au luat loc pe banca de rezerve portarii Popescu și Târnovanu, plus jucătorii de câmp Manea, Ghiţă, Alibec, Artean, Puşcaş, Hagi, Coman, Olaru, Mitriță și Sorescu.

Publicat: 06 09. 2024, 23:25