Dennis Man, prima reacție după ce a marcat un gol superb în Parma – Fiorentina 1-1

Dennis Man (Parma) celebrates after scoring his team's first goal during the Italian "Serie A" match between Parma 1-1 Fiorentina at Ennio Tardini Stadium on August 17, 2024 in Parma, Italy.,Image: 899606186, License: Rights-managed, Restrictions: No third party sales, Model Release: no

Dennis Man a marcat un gol superb în Parma – Fiorentina 1-1 și a oferit prima reacție, după debutul noului sezon în Serie A.

Atacantul român a debutat cu gol în noul sezon de la revnirea Parmei în Serie A. Dennis Man a avut o evoluție spectaculoasă în partida contra formației „viola” și a vorbit despre șansele echipei sale în prima ligă.

Dennis Man, despre prestația împotriva Fiorentinei: „Așa e fotbalul”

Atât Dennis Man cât și Valentin Mihăilă au început ca titulari partida cu Fiorentina din prima etapă de campionat. Cei doi au evoluat timp de 65 de minute, dar și-au impus modul de joc pe teren, iar asta s-a văzut și pe tabelă.

Valentin Mihăilă a ratat prima ocazie a gazdelor în minutul 5, după care a urmat execuția superbă a lui Dennis Man cu care a deschis scorul. Parma a scăzut ritmul de joc după ieșirea românilor și s-a văzut egalată în minutul 75 prin Biraghi. Până la final situația pe tabelă a rămas neschimbată, deși Parma a încheiat meciul cu un om în plus, după eliminarea lui Pongracic.

La final, Dennis Man a oferit prima reacție și a precizat că echipa sa a arătat bine pe teren, dar ocaziile importante ratate s-au întors împotriva gazdelor care s-au văzut egalate pe final.

Cred că am făcut un meci foarte bun, cu multe ocazii. Așa e fotbalul. Dacă nu profiți de oportunități, primești gol. Trebuie să trecem peste și să muncim. Vom avea un cuvânt serios de spus în Serie A. Toată echipa a jucat bine, am lucrat bine și ne gândim la Milan, trebuie să ne pregătim”, a declarat Dennis Man, potrivit Parmalive.

Ce note au primit Man și Mihăilă la revenirea în Serie A a Parmei

Internaționalii români au evoluat 65 de minute împotriva „violei” și au fost notați de presa italiană cu nota 7 (Dennis Man) și 6.5 (Valentin Mihăilă).

Fostul internațional, Ilie Dumitrescu, a punctat faptul că golul marcat de Dennis Man e foarte important pentru atacantul român, dat fiind faptul că a ratat o lovitură de pedeapsă în meciul cu Palermo și a fost criticat de italieni.

Eu zic că este un gol extrem de important pentru Dennis Man, pentru că el venea după un 11 metri ratat în Cupă, cu Palermo. E clar că este unul dintre cei mai importanți jucători de la echipa națională. La fel și Mihăilă. El avea nevoie de o reușită, pentru că a semnat un nou contract, deja este un lider incontestabil la Parma. Această reușită mi-a plăcut foarte mult”, a declarat Ilie Dumitrescu despre evoluția lui Man, potrivit Digi Sport.

Publicat: 18 08. 2024, 19:07