Doi nordici, un norvegian și un danez, aleși pentru FCSB! Gigi Becali speră să prindă play-off-ul Champions League cu ei

Un norvegian și un danez au fost aleși pentru FCSB, iar patronul echipei bucureștene, Gigi Becali, speră să prindă cu ei play-off-ul Champions League.

UEFA a anunțat arbitrii care vor oficia la meciurile din cele două manșe ale turului trei preliminar al Ligii Campionilor, în care FCSB întâlnește Sparta Praga.

Nordicii aleși pentru FCSB, cu care Gigi Becali speră să prindă play-off-ul Champions League

Campioana României, FCSB, va juca pe 6 și 13 august cu Sparta Praga, în turul 3 preliminar din Liga Campionilor. UEFA a anunțat cine sunt arbitrii care vor oficia la centru cele două manșe.

Meciul tur, care este programat la Praga, pe Stadionul Letna, de la ora 21:00 a României, este condus la centru de norvegianul Rohit Saggi. Acesta va fi ajutat la cele două linii de compatrioții lui Morten Jensen şi Anders Olav Dale. Al patrulea oficial este tot un norvegian, Sigurd Kringstad.

În camera VAR sunt doi spanioli. Juan Martínez Munuera îl va avea asistent pe Guillermo Cuadra Fernandez. Observator pentru arbitrii este portughezul Lucilio Cardoso Cortez Batista, iar delegat din partea forului continental este austriacul Michael Zoratti.

Returul dintre FCSB și Sparta Praga va fi condus la centru de un danez

În ceea ce privește meciul retur, care va avea loc pe Stadionul Steaua, de la ora 21:30, acesta va fi arbitrat de danezul Morten Krogh. Arbitri asistenţi sunt compatrioți de-ai lui, D. Wollenberg Rasmussen şi Steffen Bramsen, iar al patrulea oficial este Mikkel Redder.

Fazele de joc vor fi analizate din camera VAR de olandezii Pol van Boekel şi Jochem Kamphuis, acesta din urmă fiind asistent video.

FCSB a ajuns în turul 3 preliminar al Ligii Campionilor datorită golului lui Baeten din minutul 90 al returului cu Maccabi Tel-Aviv

FCSB s-a calificat în turul 3 preliminar al Ligii Campionilor după ce a eliminat două echipe, Virtus și Maccabi Tel-Aviv. În prima fază eliminatorie a acestei competiții, campioana României s-a distrat cu amatorii din San Marino, pe care i-a învins cu 7-1 în deplasare și cu 3-0 pe teren propriu.

A urmat partida jucată împotriva campioanei Israelului. În tur, care s-a jucat pe Stadionul Steaua, FCSB a încheiat la egalitate cu Maccabi Tel-Aviv, 1-1. Oaspeții au deschis scorul prin Biton, în minutul 71, după care Dawa a egalat cinci minute mai târziu.

Returul s-a jucat în Ungaria, la Budapesta, pe Bozsik Arena, în condițiile în care UEFA nu permite organizarea de meciuri în Israel, din cauza situației existente în Fâșia Gaza.

Meciul se îndrepta căte o remiză, care ar fi fost echivalentă cu jucarea a 30 de minute de prelungiri, dar Baeten, trimis la pauză în locul lui Alexandru Băluță, a înscris în minutul 90 golul care a dus FCSB în turul 3 preliminar al Ligii Campionilor.

Publicat: 03 08. 2024, 23:59