Englezii i-au dat nota 1 lui Radu Drăgușin în Europa League, dar la meciul cu Manchester United și-au schimbat părerea despre român

SURSA FOTO: PROFIMEDIA

Radu Drăgușin (22 de ani), care a primit nota 1 din partea jurnaliștiilor de la The Sun pentru meciul cu Qarabag din Europa League, este lăudat acum de englezi, după ce și-a făcut apariția pe teren în ultimele 10 minute ale disputei Manchester United – Tottenham 0-3.

Talentatul fundaș român s-a descurcat mult mai bine pe Old Trafford, iar drept dovadă a primit și o notă de trecere.

„O prestație solidă din partea unui fundaș care a căutat să se revanșeze”. Verdict despre Radu Drăgușin, după Manchester United – Tottenham 0-3

Pe 26 septembrie 2024, Radu Drăgușin a început din postura de titular partida Tottenham – Qarabag 3-1, însă a rezistat pe teren doar 8 minute. El a văzut un cartonaș roșu, motiv pentru care, după meci, jurnaliștii englezi de la The Sun i-au acordat nota 1.

La doar 3 zile după confruntarea din cupele europene, duminică, 29 septembrie, internaționalul român a primit o nouă șansă din partea lui Ange Postecoglou. El a fost aruncat în luptă în ultimele 10 minute ale disputei Manchester United – Tottenham, din etapa 6 a Premier League, și a contribuit la conservarea scorului de pe tabelă, care indica 3-0 pentru oaspeți.

Drăgușin și-a impus stilul pe Old Trafford și chiar a izbutit să îi spargă capul unui adversar, iar pe total a avut o prestație apreciată. Specialiștii de la Sofascore i-au acordat nota 6.5 pentru evoluția din partida cu Manchester United, iar jurnaliștii englezi de la publicația Spurs Web au fost și ei generoși cu Radu Drăgușin, acordându-ui calificativul 6:

O schimbare târzie, când meciul era deja jucat. Dar o prestație solidă din partea unui fundaș care a căutat să se revanșeze pentru cartonașul roșu primit la mijlocul săptămânii”, se arată pe Spurs Web, în dreptul lui Radu Drăgușin.

S-a primit și un 10 cu felicitări!

Pentru victoria impresionantă pe care fotbaliștii lui Ange Postecoglou au obținut-o pe Old Trafford, jurnaliștii de la Spurs Web au dat și un 10 cu felicitări.

Beneficiarul acestui calificativ de invidiat a fost suedezul Dejan Kulusevski, în vârstă de 24 de ani. Fostul jucător al celor de la Juventus Torino a înscris golul de 2-0.

Un jucător care prosperă în acest moment este Dejan Kulusevski. Etică de lucru incredibilă, mereu continuă să lupte și să recupereze mingea. În plus, caută constant să mute jocul în față pentru Tottenham. A completat prestația bună pe care a avut-o cu un gol superb. Nota 10”, se arată pe Spurs Web.

Tottenham are în continuare un program foarte aglomerat, iar Radu Drăgușin ar putea să mai fie utilizat de Ange Postecoglou. Joi, pe 3 octombrie, londonezii vor evolua în deplasare cu Ferencvaros, în etapa 2 din faza principală a Europa League. Pentru acest joc, fundașul român va fi suspendat. Ulterior, pe 6 octombrie, Spurs va merge în deplasare la Brighton, în etapa 7 din Premier League.

Publicat: 30 09. 2024, 11:44