Scandal în jurul dramei lui Christian Eriksen! Prima reacție a regizorului transmisiunii de la Danemarca – Finlanda. Pe cine dă vina, după ce a fost acuzat de „lipsă de umanitate”

Scandal în jurul dramei lui Christian Eriksen! Prima reacție a regizorului transmisiunii de la Danemarca - Finlanda. Pe cine dă vina, după ce a fost acuzat de „lipsă de umanitate”
  • Publicat:
  • Actualizat:

Jean-Jacques Amsellem, regizorul responsabil de transmisiunea de la meciul dintre Danemarca și Finlanda, din cadrul Grupei B de la Euro 2020, a explicat pentru prima dată decizia de a transmite cadre cu emoțiile suporterilor, dar și cu șocul pe care l-a suferit soția mijlocașului Christian Eriksen.

Christian Eriksen a fost la un pas de tragedie, după ce s-a prăbușit în minutul 43 al meciului dintre Danemarca și Finlanda, din cadrul grupei B de la Euro 2020. Mijlocașul danez a traversat momente dramatice, în care viața lui a atârnat de un fir de ață. În tot acest timp, un adevărat erou s-a înfățișat privirii suporterilor, dar și telespectatorilor: Simon Kjaer, omul providențial al serii.

Cele câteva minute în care viața lui Christian Eriksen a fost în pericol au fost surprinse în cadre șocante pentru cei mai mulți dintre spectatori și telespectatori, iar nu puțin voci au criticat agresiv decizia regizorului transmisiunii de a insista pe momentele cumplite pe care le-au traversat atât colegii lui Eriksen, cât mai ales soția acestuia.

Scandal în jurul dramei lui Christian Eriksen! Prima reacție a regizorului transmisiunii de la Danemarca – Finlanda. Pe cine dă vina

Regizorul transmisiunii a reacționat într-un interviu acordat celor de la L’Equipe. Acesta spune că decizia aparține celor de la UEFA, producătorul transmisiunii.

„După cum vă puteți imagina, nu există o carte de reguli pentru acest gen de situații. Au fost multe imagini cu încetinitorul în acea scenă, unde îl putem vedea (pe Christian Eriksen) destul de clar, dar imediat mi-am obligat echipele (de transmise) să nu mețină atenția pe jucător, să nu-l mai filmăm în continuare!

Având peste 30 de camere instalate în incinta stadionului, puteam să continuăm să îl filmăm, dar în niciun moment nu am țintit camerele spre el și l-am filmat din apropiere.

În timpul incidentului, m-am dus la echipa daneză în lacrimi, pentru că am crezut că prezența mea este necesară. Am mai văzut și reacțiile fanilor finandezi, dar nu cred că noi am făcut ceva greșit”, a declarat Jean-Jacques Amsellem într-un interviu acordat celor de la L’equipe.

Acesta a dat vina pe cei de la UEFA, care ar fi precizat să nu fie făcute prim-planuri cu jucătorii aflați în astfel de situații, dar că emoțiile fanilor nu ar trebui ascunse.

„Da, este adevărat că producătorii noștri au avut discuții cu UEFA. Instrucțiunile au fost clare: ni s-a spus să nu facem prim plan (cu jucătorul), să nu filmăm masajul cardiac, dar nu a fost nicio problemă că am filmat emoțiile fanilor”.

Dacă filmăm un cadru panoramic, nu arătăm emoțiile. Incidentul ar fi putut dura pentru mult timp, dar trebuia să arătăm și cum s-a simțit în stadion (ceea ce a pățit Eriksen). Am arătat tristețea și suferința oamenilor, fie ea a jucătorilor, a staff-ului sau a fanilor.

Am văzut și unitatea grupului danez în acest moment traumatizant. Trebuia să fi transmis. Nu aș numi asta voieurism. Dacă cineva mi-ar fi spus să surprind doar cadre panoramice, asta aș fi făcut, dar cel mai important lucru este că jucătorul este bine”, a mai spus regizorul transmisiunii.

Mai mulți suporteri din lumea întreagă au criticat decizia de a insista pe emoțiile puternice și de a specula climele dramatice pe care le-au trăit Eriksen și colegii acestuia în meciul de la Copenhaga.

„Regizorul ar trebui dat afară”, au scris mai mulți dintre aceștia. „Ar trebui concediați acum! Lipsă de umanitate”, cred alții despre decizia luată de regizorii transmisiunii.

BBC și-a prezentat scuzele după plângerea plângerilor fanilor și foștilor jucători. Un purtător de cuvânt a dat o declarație: „Ne prezentăm scuzele față de oricine a fost supărat de imaginile difuzate. Imaginile din cadrul stadionului sunt controlate de UEFA ca producător”

Răzvan Bucur / Redactor
Editor la ProSport.ro din 2019. Absolvent al Facultății de Jurnalism, cu 7 ani de experiență în presa online la publicații precum Realitatea, Libertatea și Mediafax. citește mai mult
Urmărește ProSport.ro pe Google News
Știri despre
Trump, ironie la adresa lui Iohannis de la Casa Albă. Trump către Rutte: „A mai fost o altă persoană care nu mi-a plăcut. Nu am fost fericit. Și cred că l-am ținut departe”
Trump, ironie la adresa lui Iohannis de la Casa Albă. Trump către Rutte: „A mai fost o altă persoană care…
Iubita șoferului de TIR ucis pe autostradă, în Belgia, și-a refăcut viața! Cine este noul bărbat din viața ei
Iubita șoferului de TIR ucis pe autostradă, în Belgia, și-a refăcut viața! Cine este noul bărbat din viața ei
Minerva este condusă astăzi pe ultimul drum! Fratele Gabrielei Dima, detalii exclusive despre înmormântarea de la Arad: „Slujba va fi ținută de cinci preoți” | EXCLUSIV
Minerva este condusă astăzi pe ultimul drum! Fratele Gabrielei Dima, detalii exclusive despre înmormântarea de la Arad: „Slujba va fi…
Svetlana Simion, mama lui Radu Drăgușin, a dezvăluit cum decurge recuperarea fotbalistului și când ar putea reveni: „Nu ne grăbim!”
Svetlana Simion, mama lui Radu Drăgușin, a dezvăluit cum decurge recuperarea fotbalistului și când ar putea reveni: „Nu ne grăbim!”
E gata! Marius Măldărăşanu a luat decizia finală şi e la un pas să pună cerneala pe contract: ”Mai sunt mici detalii de pus la punct”
E gata! Marius Măldărăşanu a luat decizia finală şi e la un pas să pună cerneala pe contract: ”Mai sunt…
Fotbalistul l-a sfidat pe Hagi! A refuzat să intre pe teren:
Fotbalistul l-a sfidat pe Hagi! A refuzat să intre pe teren: "Mâine ai plecat". "Regele" l-a făcut praf în faţa…
Amalia Năstase, de nerecunoscut după ce s-a îngrășat ENORM! A pierdut lupta cu kilogramele: „Nu am timp să mă fandosesc”
Amalia Năstase, de nerecunoscut după ce s-a îngrășat ENORM! A pierdut lupta cu kilogramele: „Nu am timp să mă fandosesc”
Simona Halep, implicată într-un triunghi amoros. Cine este bărbatul pentru care a renunţat la TOT!
Simona Halep, implicată într-un triunghi amoros. Cine este bărbatul pentru care a renunţat la TOT!
BANCUL ZILEI. Ștrulă îl întreabă pe Bulă: - Cum stai cu viața amoroasă?
BANCUL ZILEI. Ștrulă îl întreabă pe Bulă: - Cum stai cu viața amoroasă?
Cine l-ar fi împuşcat în cap pe jandarmul de 27 de ani. Mesaj emoţionant postat de mama tânărului
Cine l-ar fi împuşcat în cap pe jandarmul de 27 de ani. Mesaj emoţionant postat de mama tânărului
Adevărul despre OZN-uri! Suntem SAU NU vizitați de extratereștri?
Adevărul despre OZN-uri! Suntem SAU NU vizitați de extratereștri?
Ce pensie poate avea românul care aşteaptă încă milionul de euro
Ce pensie poate avea românul care aşteaptă încă milionul de euro
El e Răzvan, jandarmul în vârstă de 27 de ani, care a murit azi. Un coleg l-a împușcat la un exercițiu
El e Răzvan, jandarmul în vârstă de 27 de ani, care a murit azi. Un coleg l-a împușcat la un…
Cod Rutier 2025. Șoferii care nu mai trec de ITP. Documentul cerut acum obligatoriu de RAR
Cod Rutier 2025. Șoferii care nu mai trec de ITP. Documentul cerut acum obligatoriu de RAR
Mama și iubita jandarmului împușcat mortal în timpul unui exercițiu de pregătire, îngenuncheate de durere după vestea tragică: „Aerul meu, te voi iubi mereu”
Mama și iubita jandarmului împușcat mortal în timpul unui exercițiu de pregătire, îngenuncheate de durere după vestea tragică: „Aerul meu,…
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi…
Când apare Forza Horizon 5 pe PlayStation 5. Ediții și bonusuri pentru precomenzi
Când apare Forza Horizon 5 pe PlayStation 5. Ediții și bonusuri pentru precomenzi
Cartea de Identitate a Vehiculului: Ești obligat să o ai în mașină?
Cartea de Identitate a Vehiculului: Ești obligat să o ai în mașină?
Gheorghe Hagi a fost decorat cu Ordinul Naţional „Steaua României
Gheorghe Hagi a fost decorat cu Ordinul Naţional „Steaua României" în grad de Cavaler. Imagini inedite de la ceremonia specială
×