Adrian Mutu distruge naționala României, după eșecul cu Belgia! „Briliantul” e sincer, dar crud: „Doku și De Bruyne au făcut ce-au vrut! Lukaku l-a dominat pe Drăgușin”

Fostul internațional Adrian Mutu a distrus naționala României, după eșecul cu Belgia, făcând o analiză crudă a meciului care a avut loc la Koln, în Grupa E de la EURO.

Adrian Mutu nu a avut milă de naționala României, după eșecul cu Belgia, scoțând în evidență că Doku și De Bruyne au făcut ce-au vrut, iar Lukaku l-a dominat pe Drăgușin.

Mutu a dat de pământ cu naționala României, după eșecul cu Belgia, 0-2 în Grupa E

Naționala României a fost învinsă de Belgia, cu 0-2, la Koln, în etapa a doua din Grupa E de la EURO 2024. Cu toate acestea, „tricolorii” rămân pe primul loc, datorită golaverajului mai bun și au nevoie de egal cu Slovacia pentru a merge în optimi. Adrian Mutu a scos în evidență că Belgia a fost net superioară României.

„În prima repriză ne-au dominat și au fost peste noi mai tot meciul. În repriza secundă, România a fost puțin mai aproape de ceea voiam și noi, dar a fost prea târziu.

Belgia nu a intrat așa de hotărâtă în repriza a doua, am început și noi să ieșim puțin din apărare și să avem puțin posesie pentru că în prima repriză doar am alergat după minge. Cred că diferența de valoare s-a văzut.

Tot timpul este loc de mai mult, dar când o echipă este mai puternică trebuie să te recunoști învins. Au început meciul în viteză, ne-au presat. Trebuie să acceptăm că au fost mai valoroși ca noi, nu neapărat am jucat slab”, a spus Adi Mutu, conform Fanatik.

Doku și De Bruyne s-au completat excelent și au făcut ce-au vrut

Fostul internațional român a scos în evidență faptul că „tricolorii” nu au avut forță ofensivă în prima repriză a meciului de la Koln, când nu și-au creat nicio ocazie de gol.

Belgia a pus România în dificultate mai ales pe benzi, prin Doku și Lukebakio, iar echipa lui Edi Iordănescu putea să încaseze și alte goluri, a mai spus el.

Mutu recunoaște că „tricolorii” au început mai bine repriza a doua și au avut ocazii de gol, chiar dacă acestea au venit pe fondul unor greșeli ale adversarilor.

De Bruyne era pe tot terenul, intra atât în mijloc, cât și în benzi. Pe benzi au fost foarte, foarte puternici în duelurile «unu la unu».

Ne obligau să îi marcăm și bineînțeles că mijlocașii lor erau liberi mai tot timpul. Pe partea cealaltă îl lăsau pe Doku «unu la unu», singurul care intra între linii pe partea lui era De Bruyne, care venea și îl ajuta pe Doku”, a mai explicat Mutu.

Drăgușin a fost dominat fizic de Lukaku

Fostul internațional român spune că ar fi fost mai bine dacă în prima repriză jucătorii antrenați de Edi Iordănescu erau mai agresivi cu purtătorul de minge pentru a rezolva situația.

Mutu a evidențiat că Lukaku i-a dominat fizic pe Drăgușin și Burcă, dar amintește că atacantul care în sezonul precedent a jucat la AS Roma domină majoritatea fundașilor centrali.

Unul dintre evidențiații lui Mutu a fost portarul Niță, care a scos șuturi incredibile. În fine, fostul antrenor al Rapidului crede că Iordănescu l-a folosit titular pe Mihăilă, deoarece este un jucător mai bun pe contraatac decât Florinel Coman și are viteză mai mare.

Publicat: 23 06. 2024, 18:36
Actualizat: 23 06. 2024, 18:48