Arogantul Virgil van Dijk, care umilea România după victoria cu 3-0 a Olandei, a avut un discurs total diferit legat de calificarea în fața Turciei! Mesajul căpitanului lui Ronald Koeman, după ce fanii din Țările de Jos s-au luptat în tribune cu invazia turcă din Germania

Virgil van Dijk a avut un discurs total diferit legat de calificarea în fața Turciei, după ce a umilit România la finalul meciului cu Olanda din optimi.

Naționala de fotbal a Olandei s-a calificat în semifinalele EURO 2024 din Germania, după 2-1 cu Turcia, și va întâlni Anglia în meciul pentru un loc în ultimul act.

Discursul total total diferit al arogantului Virgil van Dijk legat de calificarea în fața Turciei

Olanda s-a chinuit mult pentru a elimina Turcia în sferturile de finală de la EURO 2024. Naționala antrenată de Ronald Koeman a fost condusă cu 0-1 din minutul 35 și a întors rezultatul într-un interval de șapte minute, prin golul lui de Vrij (70) și autogolul lui Mert Müldür (76). La finalul partidei, căpitanul Virgil van Dijk, care umilea România după victoria cu 3-0 a Olandei în optimi, a avut un discurs total diferit.

„Este atât de important, atât de frumos. Știam că vor fi mulți turci pe stadion, dar sprijinul olandez a fost incredibil. Sunt incredibil de mândru. Am început bine, dar în prima repriză am devenit neglijenți. Am pierdut mingea în locuri periculoase.

Trebuia să rămânem calmi și să profităm de oportunitățile care vor veni. Am făcut asta. Am reușit. Ne vom recupera și apoi ne așteaptă un alt meci greu. Ne putem pune la treabă”, a spus jucătorul lui Liverpool, potrivit publicației nu.nl.

Olanda – Turcia 2-1 a fost ultimul meci din sferturile de finală de la EURO 2024. Celelalte echipe calificate în penultimul act sunt Spania (2-1 cu Germania), Franța (5-3 cu Portugalia, la loviturile de departajare) și Anglia (5-3 cu Elveția, după loviturile de departajare). Până în prezent s-au jucat 48 de meciuri, cinci dintre acestea încheindu-se cu scorul 0-0. Patru au fost în faza grupelor și unul în optimi.

Ambele semifinale se vor juca de la ora 22:00, după următorul program: Spania – Franța, pe 9 iulie, la Munchen, și Olanda – Anglia, a doua zi, la Dortmund. Marea finală se joacă pe 14 iulie, la Berlin, de la ora 22:00.

Publicat: 07 07. 2024, 01:15