Câți bani face Istvan Kovacs la EURO. Pentru un singur meci din grupe primește mai mult decât salariul lunar al unui medic bun din România, iar din optimi totul se dublează!

Istvan Kovacs a fost delegat, în sfârșit, la Campionatul European din Germania, după ce, în prima fază a grupelor, arbitrul originar din Carei a fost sărit din schemă de către oficialii UEFA.

Centralul român a fost delegat la Slovenia – Serbia, scor 1-1, în etapa a doua a grupelor la EURO, și pentru 90 de minute a încasat 5.000 de euro, sumă pe care abia ce o câștigă un medic bun în România într-o lună.

Câți bani a încasat Istvan Kovacs după un singur meci la EURO. Suma se dublează începând cu optimile de finală

Arbitrul român a primit 5.000 de euro de la UEFA, o sumă foarte bună, având în vedere că „a prestat” o oră și jumătate, scrie fanatik.ro. Suma reprezintă salariul lunar al unui medic foarte bun din România. Trebuie amintit că toți arbitrii care fluieră în faza grupelor încasează această remunerație fixă din partea forului european.

Istvan Kovacs rămâne în continuare la dispoziția UEFA, el fiind în cărți pentru a arbitra în continuare la turneul final din Germania. Veștile bune nu se opresc aici pentru centralul român, pentru că din fazele următoare, și banii încasați vor crește considerabil. Astfel, începând cu faza optimilor de finală, fiecare arbitru de centru va primi câte 10.000 de euro.

Pe de altă parte, și asistenții lui Istvan Kovacs, Vasile Marinescu și Ovidiu Artene au fost răsplătiți cu suma de 2.500 de euro pentru prestația lor de la partida Slovenia – Serbia 1-1, la fel și arbitrul de rezervă. De cealaltă parte, arbitrul din camera VAR a încasat suma de 3.000 de euro din partea forului continental.

Și-a meritat banii. Laude primite de la BBC

Arbitrul român Istvan Kovacs a avut o prestație foarte bună la disputa dintre Slovenia și Servia. O sigură decizie dificilă a avut de luat, în a doua repriză, la un presupus penalty pentru sloveni. Faza a avut loc în minutul 67, atunci când Petar Stojanovic, mijlocașul Sloveniei, a căzut în careu după un duel cu Mijat Gacinovic.

Centralul originar din Carei nu a dictat penalty, iar jurnaliștii de la BBC consideră că românul a luat decizia corectă: „Stojanovic a căzut în careu și s-a uitat către arbitru cerând penalty, însă slovenul a forțat, căutând să cadă. Nu e penalty”.

Istvan Kovacs se regăsește printre cei 18 arbitri europeni care vor conduce partide la turneul final din Germania. Țara noastră mai are și alți reprezentanți ai arbitrajului la EURO 2024. Este vorba despre asistenții Vasile Marinescu și Ovidiu Artene, și de Cătălin Popa, care va fi prezent în camera VAR.

Publicat: 21 06. 2024, 15:06
Actualizat: 21 06. 2024, 16:01