„Ce amar este!”. BILD plânge alături de fotbaliştii Germaniei, după ce Spania s-a calificat în semifinalele EURO 2024

Naționala de fotbal a Spaniei s-a calificat în semifinale la EURO 2024 după ce a eliminat Germania, iar BILD plânge alături de fotbaliştii naționalei țării gazdă.

Spania este prima semifinalistă de la EURO 2024, după victoria cu 2-1 în fața Germaniei, adversara urmând să se aleagă între Franța și Portugalia.

BILD plânge alături de fotbaliştii Germaniei, care au ratat calificarea în semifinale la EURO 2024, în detrimentul Spaniei

Spania s-a impus pentru prima dată în istorie în fața unei echipe gazdă de Campionat Mondial sau European. Victoria cu 2-1 în fața Germaniei a venit după golurile lui Olmo (51) și Merino (119), respectiv, Wirtz (89). Naționala antrenată de Luis de la Fuente a terminat meciul în inferioritate, Carvajal fiind eliminat în minutul 120, pentru cumul de cartonașe galbene.

„Vis spulberat!”, a titrat publicația germană BILD, care a recunoscut că visul de basm de vară s-a spulberat dramatic. „O, ce amar este! Echipa Germaniei a pierdut cu 2-1 după prelungiri împotriva favoriților la titlu din Spania, pierzând semifinalele Campionatului European la turneul de acasă.

Suferim cu tine! A fost o luptă dramatică la care au asistat 51.000 de spectatori în Arena Stuttgart și milioane de fani la TV sau în fața sutelor de ecrane instalate în toate colțurile țării.

Merino aduce victoria în minutul 119 și lovește chiar în inimile noastre! Această înfrângere se simte ca o victorie furată”, scrie publicația.

BILD amintește de faza consumată în minutul 106, când Musiala a șutat în mâna lui Cucurella la aproximativ 20 de metri de poarta Spaniei, dar arbitrul Taylor a permis ca jocul să continue și nici cei din camera VAR nu au intervenit.

„Pentru mine a fost mai mult un penalty pentru că mâna era clar întinsă. Dar pentru Taylor, a fost o mișcare naturală. Este păcat dacă o astfel de fază putea decide victoria”, a transmis specialistul pe probleme de arbitraj al publicației, Torsten Kinhöfer.

Publicat: 05 07. 2024, 22:28