Ce au vorbit fotbaliștii lui Edi Iordănescu între ei în vestiar, după România – Belgia 0-2. Ianis Hagi a dezvăluit ce s-a întâmplat la cabine

În mod evident, înfrângerea din meciul cu Belgia, scor 0-2, a creat discuții în vestiarul naționalei României.

Ianis Hagi, decarul lui Edi Iordănescu, a dezvăluit ce au vorbit el și colegii săi la cabine.

Ce au discutat jucătorii României în vestiar după eșecul cu Belgia

Deși am pierdut cu Belgia, Ianis Hagi, decarul României, este optimist înaintea meciului cu Slovacia de la Frankfurt. Fotbalistul lui Rangers a început meciul ca rezervă, însă a fost introdus în minutul 68 în locul lui Valentin Mihăilă.

Hagi s-a făcut remarcat prin încercările sale de a străpunge defensiva adversă, însă fără succes. Odată ajuns în vestiar, fiul „Regelui” a avut același sentiment precum colegii săi: acela că puteau obține mai mult din meciul cu Belgia.

„Cred că sentimentul pe care l-am avut în vestiar a fost că puteam face mai mult. Este o dezamăgire pentru că nu am jucat la potențialul nostru maxim ca grup. Suntem la un campionat european. Micile detalii fac diferența. În primul meci noi am profitat de ele, acum Belgia a profitat.

(n.r. Cum trebuie abordat meciul cu Slovacia? Ne mulțumim cu un punct?) Să câștigăm! Trebuie să câștigăm. În fotbal poți să dai gol în minutul 1, poți să dai gol în minutul 90. Se întâmplă. Trebuie să fii pregătit de orice, mai ales la acest nivel. Știm că avem capacitatea și potențialul nostru este unul mult mai mare”, a declarat Ianis Hagi.

• Ianis Hagi e împrumutat de Glasgow Rangers la Deportivo Alaves.

Lotul naționalei României la Campionatul European

PORTARI
Florin NIȚĂ (Gaziantep | Turcia, 21/0), Horațiu MOLDOVAN (Atletico Madrid | Spania, 11/0), Ștefan TÂRNOVANU (FCSB, 1/0);

FUNDAȘI
Andrei RAȚIU (Rayo Vallecano | Spania, 17/1), Vasile MOGOȘ (CFR Cluj, 7/0), Radu DRĂGUȘIN (Tottenham | Anglia, 17/0), Bogdan RACOVIȚAN (Rakow | Polonia, 2/0), Adrian RUS (Pafos | Cipru, 20/1), Ionuț NEDELCEARU (Palermo | Italia, 27/2), Andrei BURCĂ (Al-Okhdood | Arabia Saudită, 27/1), Nicușor BANCU (Universitatea Craiova, 35/2);

MIJLOCAȘI
Deian SORESCU (Gaziantep | Turcia, 17/0), Marius MARIN (Pisa | Italia, 18/0), Alexandru CICÂLDĂU (Konyaspor | Turcia, 37/4), Răzvan MARIN (Empoli | Italia, 55/3), Nicolae STANCIU (Damac | Arabia Saudită, 70/14), Adrian ȘUT (FCSB, 2/0), Darius OLARU (FCSB, 18/0), Dennis MAN (Parma | Italia, 24/7), Valentin MIHĂILĂ (Parma | Italia, 21/4), Ianis HAGI (Deportivo Alaves | Spania, 35/5), Florinel COMAN (FCSB, 15/1);