Ce s-a întâmplat în grupa României e fără precedent la EURO! S-a scris istorie şi noi am terminat lideri

SURSĂ Sportpictures
Vezi galeria foto - 7 poze

Ceea ce s-a întâmplat în grupa României de la EURO 2024 este fără precedent în istoria Campionatelor Europene. S-a scris istorie iar trupa lui Edi Iordănescu a reușit să ajungă în optimile de finală după ce a câștigat grupa.

România a remizat, scor 1-1, în fața Slovaciei, în ultima etapă a Grupei E de la turneul final din Germania, în timp ce Ucraina și Belgia au terminat la egalitate, scor 0-0.

Situație fără precedent în grupa României la EURO 2024

România a remizat în fața Slovaciei, scor 1-1, în ultima etapă a Grupei E de la EURO 2024. Elevii lui Edi Iordănescu au reușit să câștige grupa din care au făcut parte și să se califice în optimile de finală ale competiției. Totodată, ceea ce s-a întâmplat în grupa României este fără precedent în istoria Campionatelor Europene. Este pentru prima dată când patru formații dintr-o grupă încheie la egalitate de puncte, câte patru pentru fiecare reprezentativă națională.

După ultima etapă a Grupei E, România și Belgia au avut golaveraj de +1, iar diferența s-a făcut la numărul de goluri marcate, care a fost superior tricolorilor. Astfel, naționala lui Edi Iordănescu a reușit să câștige Grupa E de la EURO 2024 și să se califice în optimile de finală.

România a egalat după o fază controversată

România s-a văzut condusă în minutul 24 al partidei, după ce slovacii au reușit să înscrie cu o lovitură de cap. „Tricolorii” au pus presiunea asupra apărării echipei adverse, în încercarea de a obține egalarea. Astfel, în minutul 36 al partidei, Ianis Hagi a încercat să pătrundă în careul advers, moment în care a fost faultat de Hancko. Primul contact a avut loc în afara careului, dar „decarul” României a fost lovit în tibie și în careu. Astfel, în urma analizei VAR, centralul partidei a decis să acorde lovitură de la 11 metri în favoarea „tricolorilor”.

Răzvan Marin a reușit să transforme lovitura de pedeapsă și să restabilească egalitatea pe tabela de marcaj, dar și rezultatul final al partidei.

Publicat: 26 06. 2024, 23:10