Cea mai mică notă din istoria EURO 2024: centralul Taylor a primit 1 pentru prestația din Spania – Germania 2-1! „Arbitraj apocaliptic”

SURSĂ FOTO: PROFIMEDIA
Vezi galeria foto - 5 poze

Germania a pierdut cu Spania la Stuttgart, scor 1-2, fiind eliminată în sferturile Campionatului European.

Arbitrul Anthony Taylor a fost aspru criticat pentru prestația sa lamentabilă de la centrul terenului.

Anthony Taylor, distrus după ce a făcut praf meciul Spania – Germania 2-1

Arbitrajul lui Anthony Taylor din meciul Spania – Germania, scor 2-1, a stârnit mari controverse. Archivo VAR, o pagină iberică ce analizează prestațiile arbitrilor, a evaluat performanța centralului englez și a ținut să-i acorde nota 1 pentru greșelile comise în partida de la Stuttgart.

„Arbitraj terifiant al lui Anthony Taylor, cel care a condus Spania – Germania. Din primele minute, arbitrul englez a arătat un nivel teribil, iertându-l în două rânduri pe Kroos de cartonaș galben într-o perioadă de două minute.

Într-o fază chiar l-a accidentat pe Pedri. După aceea, a trebuit să-și schimbe radical criteriile, coborând ștacheta și începând să avertizeze orice jucător care a comis o infracțiune.

Arbitrul englez a arătat 15 cartonașe galbene, nici mai mult, nici mai puțin. Jocul a scăpat de sub control din primele minute. În ciuda faptului că a avut dreptate la unele cartonașe, precum la eliminarea lui Carvajal, a greșit la multe altele, începând cu cartonașele galbene constante iertate lui Kroos. Ar fi putut să-l elimine de trei ori.

Dincolo de faptul că Germania ar fi trebuit să termine cu zece, sau chiar nouă jucători, acțiunea controversată a meciului s-a petrecut în a doua repriză a prelungirilor, când Anthony Taylor nu a observat două hențuri în aceeași acțiune, unul al lui Fullkrug și altul al lui Cucurella, la care ar fi putut fi penalty.

Cu toate acestea, deoarece infracțiunea germanului are loc prima, pedeapsa nu poate exista. Arbitraj apocaliptic al englezului”, au scris spaniolii.

Anthony Taylor nu a acordat un penalty pentru henț în minutul 106 al meciului dintre Germania și Spania, chiar dacă Marc Cucurella a blocat într-un mod clar mingea cu mâna.

Interesant este că, după meci, arbitrul nu a vrut să comenteze decizia. De ce a decis Taylor ca jocul să continue? Faza a fost verificată la VAR? Cum a decurs comunicarea cu asistenții săi? Sunt întrebări care rămân fără răspuns după o seară dramatică”, au scris germanii de la Bild.

Publicat: 07 07. 2024, 20:43
Actualizat: 07 07. 2024, 20:50