Cristiano Ronaldo a intrat în istoria neagră cu EURO 2024! Ce record negativ a bifat după Franța – Portugalia: e prima oară în cariera lui sclipitoare când pățește așa rușine la un turneu final!

Cristiano Ronaldo a intrat în istoria neagră cu EURO 2024! Ce record negativ a bifat după Franța - Portugalia: e prima oară în cariera lui sclipitoare când pățește așa rușine la un turneu final!
Vezi galeria foto - 5 poze

Atacantul Cristiano Ronaldo a intrat în istoria neagră cu EURO 2024, după recordul negativ pe care l-a bifat după Franța – Portugalia, din sferturile de finală.

EURO 2024, cel mai probabil ultimul turneu final al lui Ronaldo, este prima competiție majoră la care atacantul nu a înscris.

Este pentru prima oară în cariera sclipitoare a lui Cristiano Ronaldo când pățește o astfel de rușine la un turneu final

Cristiano Ronaldo părăsește EURO 2024, după ce Portugalia a fost eliminată în sferturile de finală de Franța, la loviturile de departajare. Este prima competiție majoră din istorie la care vârful de atac nu înscrie.

„O noapte de uitat pentru Portugalia, care vineri și-a luat rămas bun de la faza finală a EURO 2024, după ce a fost eliminată de Franța, la lovituri de departajare, după 0-0 la finalul celor 120 de minute.

Iar pentru Cristiano Ronaldo, care a început toate cele cinci meciuri ale Portugaliei de la acest turneu (Cehia, Turcia, Georgia, Slovenia și Franța), nici acest Campionat European nu va fi înscris în memoria lui, deoarece, pentru prima dată în întreaga sa carieră – a participat la prima la Euro Cup 2004 -, nu a marcat niciun gol în fazele finale ale turneelor majore”, a notat publicația A Bola.

Singurele reușite ale lui Ronaldo la acest turneu final au venit la loviturile de departajare, care nu se iau în considerare în ceea ce privește contabilizarea golurilor. Atacantul portughez putea să înscrie un gol „valabil” în optimile de finală cu Slovenia, când a executat o lovitură de la 11 metri în minutul 105, chiar la finalul primei reprize a prelungirilor.

Numai că mingea șutată de fostul atacant al lui Real Madrid sau Manchester United a fost respinsă de portarul Oblak, iar scorul a rămas 0-0. Ronaldo a fost primul executant la loviturile de departajare, înscriind, iar Portugalia s-a impus cu 3-0.

Publicat: 06 07. 2024, 01:36
Actualizat: 06 07. 2024, 01:43