Cum a ajuns să arate Barnabas Varga, fotbalistul maghiar care a fost la un pas de tragedie la EURO! Are fața deformată

Barnabás Varga la pamant dupa o accidentare sub privirile lui Endre Botka, Milos Kerkez si Dominik Szoboszlai in meciul de fotbal dintre Scotia si Ungaria, contand pentru UEFA EURO 2024, desfasurat pe Stuttgart Arena din Stuttgart, duminica 23 iunie 2024. © FOTO:Razvan Pasarica/SPORT PICTURES

Fotbalistul maghiar în vârstă de 29 de ani, Barnabas Varga, a fost la un pas de tragedie la EURO 2024.

Atacantul a fost accidentat grav în ultima partidă din faza grupelor a maghiarilor la Campionatul European din Germania, împotriva naționalei Scoției.

Ungaria a învins Scoția cu scorul de 1-0, pe stadionul MHPArena din Stuttgart, după ce Kevin Csoboth a marcat golul victoriei în minutul 90+10.

Cum arată fotbalistul maghiar Barnabas Varga care a fost la un pas de tragedie la EURO!

Succesul elevilor lui Marco Rossi a fost umbrit de accidentarea horror suferită de Barnabas Varga, care a fost la un pas de tragedie în minutul 68 al confruntării dintre Ungaria și Scoția.

Portarul scoțian Angus Gunn și atacantul maghiar s-au ciocnit violent în interiorul careului, iar Varga s-a prăbușit la pământ. După lovitura încasată la nivelul feței, vârful maghiar a suferit o comoție și și-a pierdut cunoștința.

Din această cauză, după aproape 10 minute de întrerupere, partida de la Stuttgart s-a reluat, iar Ungaria l-a răzbunat pe Barnabas Varga cu un gol al victoriei marcat la una dintre ultimele faze de joc, tocmai în minutul 90+10. Fotbalistul a primit îngrijiri medicale pe teren iar apoi a fost transportat de urgență la spital. La câteva zile de la tristul eveniment, Barnabas Varga a fost fotografiat alături de staff-ul naționalei Ungariei la o clinică din Stuttgart.

Barnabas Varga are mai multe fracturi la nivelul feței.

„Barnabas Varga a suferit mai multe fracturi faciale după coliziunea din meciul cu Scoția și, de asemenea, a suferit o comoție”, este anunțul făcut de Federația Maghiară de Fotbal, pe rețeaua X (Twitter).

Ce spune iubita fotbalistului maghiar

Aceasta a făcut dezvăluiri și în presa maghiară despre operația suferită de jucătorul naționalei Ungariei.

„Este imposibil de descris ce am simțit, totul a fost un coșmar, nici nu vreau să vorbesc despre asta. Ce contează este că Barni este bine având în vedere circumstanțele. A ieșit cu bine din operația din seara asta. Intervenția a avut succes.

Le mulțumește fanilor pentru mesajele frumoase pe care le-a primit. Deocamdată nu are rost să vorbim despre altceva”, a declarat Laura Varga, potrivit nemzetisport.hu.

Partenera fotbalistului, Laura Varga a postat un și un mesaj pe rețelele de socializare, pe care atacantul l-a repostat pe pagina sa de Instagram.

„Vă mulțumim pentru mesajele voastre amabile de susținere. Barni a terminat operația. Îl așteaptă puțină odihnă, dar va fi bine”, se arată în mesajul postat de iubita lui Barnabas Varga.

Varga nu va mai putea juca la EURO, în eventualitatea în care Ungaria se va califica de pe locul 3, cu doar trei puncte.

Publicat: 25 06. 2024, 22:09