Denis Alibec şi-a pierdut cumpătul după finalul meciului România – Olanda 0-3! S-a dus direct la arbitru pentru a-i reproşa cea mai controversată fază a meciului

Naționala României a fost eliminată de la Campionatul European în faza optimilor de finală, după eșecul categoric suferit în fața Olandei, scor 0-3.

Fotbaliștii lui Edi Iordănescu au avut mai multe contre cu arbitrul Felix Zwayer, ultima pe finalul meciului, atunci când centralul a oprit eronat un contraatac al naționalei României.

După fluierul de final, Denis Alibec și-a ieșit din minți și s-a dus glonț la arbitrul german, reproșându-i acestuia pe un ton vehement faza respectivă.

Denis Alibec nu s-a mai abținut și s-a dus direct la arbitru la finalul meciului. Ce i-a reproșat atacantul naționalei lui Felix Zwayer

Atacantul Denis Alibec și-a pierdut cumpătul la finalul meciului și l-a luat la rost pe centralul Felix Zwayer. Internaționalul român i-a reproșat arbitrului neamț decizia luată la scorul de 0-1, atunci când acesta a fuierat joc periculos la o fază în care s-a considerat picior ridicat prea mult și un fault la Dumfries. Faza a fost oprită eronat, reluările demonstrând că arbitrul german s-a înșelat.

Faza era una extrem de periculoasă pentru tricolori, Valentin Mihăilă scâpând rapid pe contraatac. Nervii au scăpat de sub control, iar căpitanul Nicolae Stanciu a fost sancționat cu cartonaș galben pentru proteste vehemente.

O altă fază controversată imputată centralului neamț

Fostul mare mijlocaș german Michael Ballack este de părere că naționala României trebuia să beneficieze de un penalty în prelungirile primei reprize, la scorul de 1-0 pentru Olanda.

Bogdan Racovițan, introdus în locul lui Vasile Mogoș, a fost lovit cu cotul în figură de Nathan Ake. Felix Zwayer a fluierat imediat finalul primei părți, iar din camera VAR, unde s-a aflat un alt neamț, Bastian Dankert, nici măcar nu s-a analizat infracțiunea.

Fostul mare internațional german, analist la MagentaTV pe durata Euro 2024, a transmis imediat: „Contactul nu a fost pedepsit, nici măcar verificat. Probabil pentru că a urmat imediat finalul reprizei. Pentru mine e o situație care trebuia cel puțin analizată. E clar!”.

Publicat: 02 07. 2024, 23:04
Actualizat: 02 07. 2024, 23:12