Dezastru pentru Portugalia şi Horațiu Moldovan: Jan Oblak, rivalul românului de la Atletico Madrid, i-a apărat penalty lui Cristiano Ronaldo în minutul 105 al meciului cu Slovenia, din optimile EURO 2024!

Jan Oblak, rivalul lui Horațiu Moldovan de la Atletico Madrid, i-a apărat penalty lui Cristiano Ronaldo în minutul 105 al meciului cu Slovenia, din optimile EURO 2024.

Portugalia a avut ocazia să deschidă scorul în minutul 105 al meciul cu Slovenia din optimi de la EURO 2024, dar Oblak a parat mingea șutată de Ronaldo.

Rivalul lui Horațiu Moldovan de la Atletico Madrid, Jan Oblak, i-a apărat penalty lui Cristiano Ronaldo

Portugalia s-a chinuit cu Slovenia în meciul din optimile de finală de la EURO 2024. Lusitanii nu și-au creat nicio ocazie clară de gol în primele 90 de minute, lucru valabil și în prima parte a prelungirilor.

Naționala antrenată de Roberto Martínez putea deschide scorul în minutul 105, când a beneficiat de o lovitură de la 11 metri. A executat vedeta echipei, Cristiano Ronaldo, dar acesta a șutat slab, iar Oblak a respins mingea în bară, după care obiectul de joc a ieșit în afara terenului.

Potugalia a ajuns în optimi de pe primul loc în Grupa G

Portugalia s-a calificat în optimile de finală de la EURO după ce a încheiat Grupa F pe primul loc. Formația antrenată de Roberto Martínez a învins Cehia în meciul de debut cu 2-1, după care a trecut de Turcia cu 3-0. În ultimul meci, însă, Portugalia a cedat cu 0-2 în fața Georgiei, dar chiar și așa tot a câștigat Grupa F.

La rândul ei, Slovenia s-a clasat pe poziția a treia în Grupa C. Jucătorii antrenați de Matjaž Kek au remizat într-o primă fază cu Danemarca, scorul final fiind 1-1. Același lucru s-a întâmplat și cu Serbia, când s-a consemnat același rezultat. Cu Anglia, însă, a fost o „remiză albă”.

La încheierea tuturor meciurilor, Danemarca și Slovenia au fost la egalitate perfectă, astfel că departajarea dintre ele s-a făcut în funcție de poziția ocupată în clasamentul preliminariilor, ultimul criteriu prevăzut în regulamentul UEFA.

Roberto Martínez avertiza asupra calității individuale a jucătorilor sloveni

Selecționerul Roberto Martínez se aștepta la un meci foarte dificil cu Slovenia și avertiza asupra potențialului adversarei din optimile de finală de la EURO.

„Cred că toată lumea fotbalului este conștientă de ceea ce a făcut Slovenia în aceste trei meciuri. Îi cunoaștem bine din meciul din martie și nu a fost o surpriză pentru noi că și-au păstrat poarta intact împotriva Angliei.

Sunt organizați ca un club, nu joacă ca o echipă națională, ceea ce este un mare merit pentru tot staff-ul tehnic. Cu toții știm calitatea lor individuală pentru a crea atacuri rapide. Sunt o echipă foarte coerentă, așa că trebuie să fim cei mai buni.

Acesta este un moment istoric pentru naționala Sloveniei, deoarece joacă pentru prima dată în fazele eliminatorii. Admirăm ceea ce face antrenorul”, spunea el înaintea meciului.

Are o experiență de 30 de ani în presa sportivă. A debutat în ianuarie 1994, în calitate de colaborator la Sportul românesc, dar semnătura îi apăruse, deja, cu jumătate de an înainte. Era un articol despre fotbalistul lui preferat, brazilianul Romario de Souza Faria, în suplimentul „Fotbal ... citește mai mult